Jak rozsądnie można korzystać z pożyczki przez internet?

Pożyczka stanowi jeden z najprostszych sposobów na podratowanie domowego budżetu. Często jest ostatnią deską ratunku na nieprzewidziane wydatki, korzystają z niej gospodarstwa domowe, a także pojedyncze osoby, które są dobrze zaznajomione z mechanizmem pożyczania pieniędzy. Dużym plusem tej formy zadłużania się jest proste określenie wysokości rat spłacanych co miesiąc, wysoka dostępność oraz możliwość wydania pieniędzy na dowolny cel. Czy jest to całkowicie bezpieczne narzędzie?

O czym warto pamiętać przed wzięciem pożyczki?

Podstawową cechą współczesnej pożyczki jest możliwość korzystania z pieniędzy przez internet — nie trzeba w tym celu opuszczać domu. Wnioskowana kwota jest przelewana na konto i od razu można z niej skorzystać. Istnieje wiele podmiotów, które udzielają pożyczek, jednak nie każda instytucja jest godna zaufania. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą wpłynąć bardzo mocno na przejrzystość oferty. Przed wzięciem jakiejkolwiek pożyczki warto sprawdzić kilka istotnych szczegółów:

  • maksymalną kwotę, jaką przyznaje dana firma,
  • warunki przyznania pieniędzy,
  • jak wygląda okres spłaty, liczba rat — czy są one stałe w całym okresie trwania umowy?,
  • całkowite koszty pożyczki i koszty rat w kilku wariantach,
  • występowanie ukrytych kosztów i opłat — wiarygodne podmioty zawsze podają RRSO, czyli rzeczywistą wysokość oprocentowania pożyczki.

Dodatkowo warto sprawdzić opinie, jakie krążą na temat pożyczkodawcy, jakie można spotkać w internecie. Przydatne bywają porównywarki finansowe, strony i fora poświęcone tematyce pożyczania pieniędzy i finansom osobistym.

Jak może wyglądać wzięcie pożyczki?

Spłacanie pożyczki powinno uwzględniać możliwości budżetu domowego — należy zastanowić się, czy jest to ciężar do udźwignięcia. Jest to o tyle ważne, że pożyczenie pieniędzy jest bardzo proste, a spłata może się okazać bardzo trudna. Szczególnie niebezpieczne jest spłacanie pożyczkami innych zaciągniętych zobowiązań — powoduje to nakręcającą się spiralę długu, z której trudno jest się wydostać. Jeśli dana osoba jest zdecydowana na zaciągnięcie długu i nie stanowi to dla niej nadmierne obciążenie, to procedura wygląda następująco:

  1. należy zapoznać się z regulaminem umowy, bądź serwisu, który oferuje pożyczkę — np. https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/kredyty-i-pozyczki/pozyczka-online.html
  2. w przypadku mniejszych kwot wystarczy zwykła akceptacja, większe pożyczki wymagają zawarcia umowy w formie telefonicznej,
  3. do pożyczki często są oferowane dodatkowe usługi, np. ubezpieczenia — zawsze warto sprawdzić, czy jest to korzystne rozwiązanie.

Po zatwierdzeniu wniosku i jego akceptacji można liczyć na przelew w przeciągu kilku godzin — zazwyczaj jest to w tym samym dniu.

Psychologiczne aspekty korzystania z zadłużenia przez internet

Korzystanie z instrumentów płatniczych niesie za sobą pewne zagrożenia. W przypadku korzystania z gotówki widać bezpośredni związek pomiędzy płaceniem a zmniejszeniem się ilości banknotów w portfelu. W przypadku wirtualnych środków tak nie jest — ten związek zostaje przerwany, ponieważ następuje oddzielenie momentu zakupu od samej zapłaty. Podobnie działa to w przypadku pożyczek — dlatego warto zwracać uwagę na ten aspekt przed zaciąganiem jakichkolwiek długów.