Jak przygotować się do ciąży? O czym warto pamiętać?

Rozmawialiście o tym już wiele razy, przepracowaliście ten temat i wspólnie doszliście do wniosku, że jesteście gotowi zostać rodzicami? Jeśli gruntownie przemyśleliście tę decyzję, pora przejść do kolejnego etapu, czyli przygotowania się do ciąży. Bez wątpienia jest to zadanie dla Was obojga – musicie zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, suplementację, aktywność fizyczną czy niezbędne badania. Na co jednak powinna szczególnie zwrócić uwagę przyszła mama?

Jak przygotować się do ciąży: dieta

Jako przyszli rodzice powinniście zdrowo się odżywiać. Postarajcie się, aby w Waszym codziennym jadłospisie królowały przede wszystkim warzywa, owoce, a także ryby i chude mięso. Zanim zajdziesz w ciążę, zadbaj także o prawidłową masę ciała. Niewskazana jest ani nadwaga, ani też niedowaga. Zrezygnuj z przetworzonego jedzenia i słodyczy – częściej natomiast sięgaj po zdrowe przekąski: orzechy, suszone owoce, migdały, pestki słonecznika czy dyni.

Bezwzględnie unikaj również palenia papierosów czy spożywania choćby niewielkiej ilości alkoholu – to ważna część przygotowań do ciąży.

Planowanie ciąży: suplementacja kwasem foliowym

Kwas foliowy przed ciążą to coś, o czym musi pamiętać każda kobieta, która w ciągu kilku najbliższych miesięcy planuje zacząć starania o dziecko. Organizm człowieka naturalnie go nie wytwarza, w związku z czym konieczne staje się dostarczanie go poprzez odpowiednie produkty spożywcze takie jak szpinak, kapusta, brokuły i rośliny strączkowe. Kwas foliowy możesz przyjmować także w formie łatwych do połknięcia kapsułek. Pamiętaj jedynie, że każda kobieta w wieku rozrodczym powinna przyjmować 400 µg kwasu foliowego dziennie przez minimum miesiąc przed poczęciem. Kwas foliowy pomaga m.in. w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, pomaga w produkcji krwi czy wspiera właściwe działanie układu odpornościowego. W ramach przygotowań do ciąży sięgnij więc po suplement diety, który w jednej kapsułce dostarczy Ci kwas foliowy, DHA, jod oraz witaminę D3. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem np. Mama DHA Premium+ – szczegóły znajdziesz na https://mamadha.pl/.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę: aktywność fizyczna

Długie spacery, jazda na rowerze, jogging czy basen – zanim zajdziesz w ciążę, zadbaj o kondycję fizyczną. Jeśli w ciągu tygodnia brakuje Ci czasu na wizytę na siłowni lub pływalni, postaw na dłuższe spacery w dynamicznym tempie. Ćwiczenia są kluczowe w kontekście wzmocnienia wszystkich mięśni (zwłaszcza brzucha), poprawienia samopoczucia czy zapobiegania otyłości oraz cukrzycy – również ciążowej. Pamiętaj, że regularny ruch to z czasem większe odprężenie organizmu, więcej energii do działania oraz lepszy nastrój na co dzień.

Jak przygotować się do ciąży: ginekolog i stomatolog

Jednym z ważniejszych etapów poprzedzających zajście w ciążę jest wizyta u ginekologa i stomatologa.

  • Ginekolog

Poszukaj specjalisty, który pomoże Ci przygotować się do ciąży, a gdy dojdzie do zapłodnienia – będzie nadzorował jej przebieg aż do samego porodu. Porozmawiaj z przyjaciółkami, które mają już takie doświadczenia za sobą – być może dowiesz się, do którego lekarza warto skierować się w pierwszej kolejności. Na tym etapie specjalista zbierze wywiad, zada szereg pytań dotyczących m.in. cykli miesiączkowych, leków przyjmowanych na stałe, czynników stresogennych, a także przeprowadzi niezbędne badania z cytologią oraz USG narządu rodnego włącznie.

  • Stomatolog

Zanim zajdziesz w ciążę udaj się na wizytę kontrolną do stomatologa. Wylecz zmiany próchnicze czy inne problemy z zębami, by uniknąć późniejszych zakażeń ogólnoustrojowych, które mogą być niebezpieczne zwłaszcza w początkowej fazie ciąży. Być może konieczne okaże się także wykonanie badań radiologicznych zębów – promieniowanie rentgenowskie może negatywnie wpływać na płód, dlatego tym bardziej zamknij ten temat zanim dojdzie do zapłodnienia.  

Jak przygotować się do ciąży: badania

Zanim zaczniecie starać się o dziecko, wykonaj badania profilaktyczne, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Obserwuj przebieg swojego cyklu miesiączkowego, zrób morfologię, badania moczu, z także porozmawiaj z lekarzem na temat ewentualnego oznaczenia hormonów (zwłaszcza progesteronu, FSH i LH).

Artykuł sponsorowany.