Jak przechowywać mąkę?

Mąka pszenna to jeden z najczęściej używanych składników w polskiej kuchni. Jest elementem ciast oraz różnego rodzaju placuszków i racuchów. Chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawy, to sposób przechowywania mąki ma kluczowe znaczenie dla jakości artykułu. Dlatego warto jak najwięcej dowiedzieć się o magazynowaniu, aby nie popełniać podstawowych błędów. W tym poradniku przeczytasz, jaki magazynować produkt.

  1. Jak przechowywać mąkę?
  2. Kiedy mąka traci swoją wartość?
  3. Pojemnik na mąkę – jaki będzie najlepszy?

Jak przechowywać mąkę?

Różne rodzaje mąki pszennej w naturalniezdrowe.pl pokazuje, że produkt ten znajduje szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Potrawy mączne cieszą się dużą popularnością. Pozwalają nie tylko na przygotowanie pysznych ciast, lecz także samodzielne wykonanie makaronów bez chemicznych dodatków czy smakowitych pierogów. Dlatego warto zastanowić się, jak przechowywać mąkę. Na początku warto podkreślić, że produkty sypie bardzo źle znoszą wilgoć. Dlatego mąkę należy przechowywać w suchym miejscu. W przeciwnym razie w produkcie mogą rozwinąć się drobnoustroje. Często w źle przechowywanej mące pojawiają się także pasożyty, np. trudne do usunięcia mole spożywcze. Aby przeciwdziałać takim zdarzeniom mąkę należy przechowywać nie tylko w suchym miejscu, lecz także z niskimi temperaturami. Czyli odpadają szafki umiejscowione zaraz obok piekarnika, gdzie temperatura może nawet dochodzić do 200 stopni Celsjusza. Sucha mąka bardzo łatwo chłonie wilgoć, więc pozostawienie jej na blacie w kuchni raczej nie wchodzi w grę. W kuchni, gdzie często się gotuje, jest sporo pary wodnej. To właśnie ona dostaje się do mąki i skuteczni niszczy jej strukturę. Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na zachowanie wszystkich wartości odżywczych produkty. A warto pamiętać, że ciemne, suche, chłodne i przewiewne miejsce to idealny sposób na przechowywanie sypkich produktów. A co się dzieje, kiedy mąka jest źle przechowywana?

Kiedy mąka traci swoją wartość?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że mąka szybko się psuje. Jeden problem to wspomniane już pasożyty. Warto także zaznaczyć, że tłuszcze w mące pod wpływem wilgoci i podwyższonej temperatury ulegają utlenieniu i hydrolizie. Te zjawiska znacznie obniżają wartości odżywcze produktu, dlatego kluczowe jest, aby wiedzieć, jak przechowywać mąkę. Najczęściej kupujemy mąkę i używamy jej aż do skończenia się opakowania. Prawdopodobnie nikt z nas nie sprawdza terminu przydatności do spożycia. W przypadku różnego rodzaju mąki może to być bardzo krótki okres, od 3 do 5 miesięcy. To, czy uda nam się zużyć produkt w tym czasie, zależy od częstotliwości przygotowania mącznych potraw. W związku z tym w wielu domach do posiłków dodawany jest artykuł, który nie powinien juz znajdować się w naszych szafkach. Oczywiście wszystko zależy też od sposobu przechowywania. Jeśli zadbamy o zakupione artykuły, w tym o mąkę, to możemy liczyć na to, iż towar będzie zdatny do spożycia przez dłuższy okres. Dlatego mąkę należy przechowywać w specjalnych opakowaniach. Czym takie pudełka powinny się charakteryzować?

Pojemnik na mąkę – jaki będzie najlepszy?

Pojemnik na mąkę to rzecz, która powinna się znaleźć w każdej kuchni świadomej gospodyni bądź gospodarza. Takie opakowania muszą być przede wszystkim szczelne. Najlepsze będą słoiki ze specjalną gumą przy wieczku. Jej zadaniem polega na zachamowaniu wnikania wilgoci oraz tlenu do zawartości. Można także wybrać produty wykonane z plastiku lub metalu. Po przesypaniu do pojemnika, mąka może być przechowywana do około 5 miesięcy.