Jak oszczędzać pieniądze w dobie pandemii?

Jak pokazują wyniki badań, pandemia COVID-19 diametralnie zmieniła podejście Polaków do oszczędzania. Chcesz oszczędzać konsekwentnie i skutecznie? W artykule podpowiemy, jak to zrobić.

Pandemia COVID-19 i wynikające z niej obawy o przyszłość uzmysłowiły Polakom, jak ważne jest posiadanie oszczędności, nawet tych niewielkich. Z badania „Jaka będzie Polska po epidemii?” przeprowadzonego przez Instytut Badań Zmian Społecznych wynika, że po zakończeniu epidemii aż 83% Polaków zamierza oszczędzać. Wśród nich niemal 20% osób, które nie planowały tego wcześniej. 18% respondentów chce oszczędzać więcej niż przedtem, a w grupie trzydziestolatek/ów taką chęć deklaruje prawie co trzecia osoba.

 

Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić?

 

Choć chęć rozpoczęcia oszczędzania deklaruje ponad 80% dorosłych Polaków, droga dzieląca plany od czynów często bywa długa i wyboista. Zwłaszcza bez wsparcia, przydatnych rad i wskazówek. Chcesz zacząć oszczędzać i wytrwać w swoim postanowieniu także w dobie pandemii? Oto 5 wskazówek, jak osiągnąć taki cel.

 1.Przeanalizuj domowy budżet

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania powinna być analiza domowego budżetu. Najlepiej taka oparta na regularnym zapisywaniu wydatków (w zeszycie, arkuszu kalkulacyjnym w komputerze czy w aplikacji mobilnej). Dzięki niej dowiesz się, ile w ciągu miesiąca wydajesz na poszczególne kategorie produktowe, będziesz mógł wyciągnąć wnioski, skorygować negatywne nawyki i zupełnie bezwysiłkowo zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

2. Ustal, jaką kwotę będziesz oszczędzał miesięcznie

Oszczędzanie nie polega na nagłych zrywach i impulsywnym gromadzeniu w skarpecie nadwyżek finansowych. Oszczędzanie to przemyślane i zaplanowane małe kroki, które prowadzą do wielkiego celu. Aby z sukcesem realizować swój plan, posłuż się danymi z analizy budżetu i ustal, jaką kwotę będziesz oszczędzał miesięcznie. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sukces, zadbaj o to, aby cel był realny i możliwy do spełnienia. Zwłaszcza jeśli pozostała do opłaceniu rachunków kwota na koncie daje sporo do życzenia. Pamiętaj, że zdecydowanie lepiej przelewać na konto oszczędnościowe niewielkie kwoty niż nie robić tego wcale.

3. Określ cel oszczędzania

Jeśli chcesz utrzymać wysoką motywację, określ cel oszczędzania. Może być to remont domu, zgromadzenie wkładu własnego niezbędnego do kupna mieszkania czy zbudowanie poduszki finansowej. Im ważniejszy cel, tym większe szanse na sukces.

4. Załóż rachunek oszczędnościowy

Czy wiesz, że pieniądze w skarbonce nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość? Wszystko na skutek inflacji, czyli procesu wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Aby uniknąć takiego scenariusza, załóż rachunek oszczędnościowy – oprocentowane konto bankowe służące do gromadzenia i pomnażania kapitału. Dzięki oprocentowaniu każda zgromadzona na koncie złotówka sama na siebie pracuje, zapewniając odczuwalne dla portfela zyski. Aby konto oszczędnościowe okazało się realnym wsparciem, wybierz to z najwyższym oprocentowaniem, bez opłat za założenie i prowadzenie i z darmowymi przelewami wychodzącymi.

5. Wykorzystaj sprytne triki

Aby ułatwić sobie oszczędzanie, ustaw w banku zlecenie stałe. Na jego podstawie bank co miesiąc przeleje wskazaną kwotę z Twojego konta osobistego na oszczędnościowe. Oszczędzanie stanie się więc zupełnie bezwysiłkowe. Aby uniknąć argumentu „nie mam z czego oszczędzać”, zadbaj o to, aby realizacja transferu odbyła się nie pod koniec miesiąca, lecz kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia.

Masz skłonność do nieplanowanych wydatków? Ustaw skomplikowane hasło do konta oszczędnościowego, zapisz je na kartce, a następnie schowaj kartkę w piwnicy, garażu lub… na dnie szafy. Kiedy pojawi się kolejna paląca potrzeba, konieczność poszukiwania kartki z hasłem skutecznie ją ostudzi.