Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jednym z pierwszych elementów wyprawki dla kota jest kuweta. Przygotowanie kociej toalety ma duże znaczenie, a jej ułożenie w domu powinno być dobrze przemyślane, gdyż od tego zależy, kiedy i czy w ogóle, kociak nauczy się z niej korzystać. Jak przekonać kota do korzystania z kuwety?

Jaką kuwetę wybrać?

Koty to czyste zwierzęta, które instynktownie poszukują miejsca, w którym będą mogły zakopać swoje wydaliny. Dzięki temu zazwyczaj nauka korzystania z kociej toalety nie zajmuje zbyt wiele czasu. Trzeba jednak wybrać odpowiednią kuwetę. Często zdarza się, że opiekun kupuje zbyt mały pojemnik na żwirek. Odpowiednia kuweta powinna być przynajmniej 1,5 raza dłuższa, niż kot.

 

Kuwety dzielą się na otwarte i zamknięte. Te pierwsze są bardziej przystępne i łatwiejsze w czyszczeniu, choć według niektórych opiekunów kuweta zamknięta jest bardziej estetyczna. Niektóre osobniki jednak nie lubią załatwiać się w zamkniętych przestrzeniach i mogą nie przywyknąć do takiego rozwiązania. Ważne, aby kocia toaleta nie miała wysokich progów, ponieważ kotek powinien móc bez problemu do niej wejść. Wysokie obrzeża mogą zniechęcić zwierzaka do korzystania z kuwety.

Jaki żwirek do kuwety wybrać?

Zakup kuwety to pierwszy krok, następnie należy dobrać do niej odpowiedni żwirek. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje żwirków dla kotów. Najczęściej wybierany jest ten bentonitowy bezzapachowy, zbrylający, choć niektórzy opiekunowie stawiają też na żwirek organiczny lub silikonowy. Ważne, aby obserwować reakcję kota. Żwirki zapachowe, choć zapewniają przyjemny aromat, mogą drażnić zmysły niektórych czworonogów i zniechęcać do załatwiania się w danym miejscu.

Gdzie postawić kuwetę?

Dużą rolę w nauce korzystania z kuwety, pełni jej odpowiednie ustawienie. Nie każdy kot będzie chciał załatwiać się w miejscu, w którym ciągle ktoś przebywa lub przechodzi. Warto znaleźć dla kociej toalety miejsce ciche i spokojne. Może to być łazienka lub kąt pokoju, w którym kot czuje się najbezpieczniej. 

Co zrobić, gdy kot nie chce korzystać z kuwety? 

W przypadku, gdy wypełnimy wszystkie powyższe punkty, a nasz kot dalej nie chce korzystać z kuwety, warto zastanowić się, jaka jest tego przyczyna. Czasem zdarza się, że nasz pupil zacznie zostawiać mocz na naszych prywatnych rzeczach lub będzie sikać po kątach. Takie zachowanie wcale nie musi oznaczać złośliwości, bardzo często jest to przejaw dyskomfortu. Niechęć do korzystania z kuwety może stanowić reakcję na:

  • przeprowadzkę,
  • przygarnięcie innego zwierzęcia,
  • nowego członka rodziny (np. niemowlę),
  • konflikt z innymi kotami, np. rywalizacja o dostęp do kuwety.

W powyższym przypadkach w uregulowaniu zachowania kota może pomóc FELIWAY Optimum – czyli analogi feromonów kota, wpływające na lepsze samopoczucie zwierzaka. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie: https://www.feliway.com/pl

Załatwianie się kota poza kuwetą może też mieć podłoże medyczne. Jeżeli więc nieodpowiednie zachowanie naszego pupila się powtarza, warto zastanowić się nad wizytą u weterynarza, który pomoże ustalić przyczynę problemu.