Jak na własną rękę uzupełniać poziom kolagenu w skórze?

Kolagen jest substancją odgrywającą bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Czym jest kolagen i jakie funkcje pełni w skórze? Jak możemy wpłynąć na uzupełnianie jego poziomu? 

Kolagen – co to takiego?

Kolagen jest białkiem będącym jednym z podstawowych składników substancji międzykomórkowej występującej u organizmów zwierzęcych. Kluczową rolą kolagenu jest zapewnienie odporności tkanek na rozciąganie, a więc nadanie im elastyczności. Wspomniane białko jest naturalnie produkowane przez organizm ludzki, jednak wraz z wiekiem wytwarza się go coraz mniej, czego skutkiem jest m.in. pogorszenie kondycji skóry. W przyrodzie występuje kilka grup kolagenów, które różnią się od siebie pod względem budowy i funkcji, wśród których wyróżnia się:

  • kolageny fibrylarne, znajdujące się m.in. w skórze, chrząstkach, kościach, mięśniach, układzie naczyniowym i rogówce,
  • kolageny tworzące układy sieciowe, tworzące błony podstawne i śródbłonek,
  • kolageny kotwiczące, będące elementami półdesmosomów, czyli połączeń między naskórkiem a błoną podstawną,
  • kolageny transbłonowe, występujące m.in. w płytce nerwowo-mięśniowej.

Kolagen w kosmetyce

Z uwagi na swoją nietoksyczność oraz biozgodność z ludzkim organizmem kolagen cieszy się bardzo dużą popularnością w branży kosmetycznej. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama kremów, koncentratów, maseczek i żeli wzbogaconych właśnie o ten składnik. Aplikowanie preparatów na bazie kolagenu na skórę powoduje, że tworzy się na niej film, który ma na celu ochronę przed utratą wody z komórek. Niektóre kosmetyki wzbogacone są o tzw. kolagen natywny, który posiada zdolność do przenikania do skóry właściwej, czyniąc je najbardziej skutecznymi w walce z utratą włókien kolagenowych. Z tego też względu wiele kobiet w codziennej pielęgnacji stawia na produkty z kolagenem, by utrzymać elastyczność skóry.

Menopauza a produkcja kolagenu

Menopauza jest okresem, podczas którego w ciele kobiety zachodzą liczne zmiany mające wpływ na jej samopoczucie oraz wygląd. Zazwyczaj w tym czasie kobiety zaczynają zauważać pierwsze poważniejsze oznaki starzenia się skóry, których jedną z głównych przyczyn jest mniejsza ilość kolagenu spowodowana utratą zdolności organizmu do odtwarzania jego włókien. Niedostateczna ilość kolagenu w skórze objawia się szybkim tworzeniem się zmarszczek, zmniejszeniem jędrności, rozstępami oraz cellulitem. Ponadto utrata kolagenu odbija się również na kondycji włosów, powodując ich łamliwość oraz nadmierne wypadanie. 

Jak zadbać o odpowiedni poziom kolagenu w skórze?

Kolagen to białko mające największy wpływ na wygląd skóry, co wynika z faktu, że stanowi on 75% jej składu. Chcąc utrzymać właściwy poziom kolagenu, należy nie tylko uzupełniać go za pomocą kosmetyków czy suplementów, ale również prowadzić tryb życia sprzyjający jego powstawaniu. Ważnym czynnikiem wpływającym na produkcję i rozpad kolagenu jest rodzaj stosowanej przez nas diety. Celem zwiększenia tworzenia się wspomnianego białka zaleca się spożywanie posiłków bogatych w żelazo oraz witaminę C, wśród których na szczególną uwagę zasługują galaretki, zimne nóżki, owoce cytrusowe, szpinak, jarmuż i szparagi. Pierwiastkiem pobudzającym produkcję kolagenu jest także siarka, którą można znaleźć w ogórkach, czerwonej papryce i selerach.

Innym elementem pozytywnie wpływającym na poziom omawianego białka jest aktywność fizyczna, dlatego warto każdego dnia zapewniać sobie odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli chcemy uniknąć szybkiego rozpadania się kolagenu, powinniśmy unikać używek takich jak papierosy i alkohol oraz zbyt częstego opalania na słońcu i w solarium.

Na rynku oprócz kosmetyków na bazie kolagenu dostępne są liczne suplementy uzupełniające jego poziom w organizmie. Najbardziej polecanym rodzajem kolagenu jest kolagen rybi, bowiem najbardziej przypomina kolagen ludzki. Ponadto jest doskonale przyswajalny ze względu na mały rozmiar jego cząsteczek oraz posiada liczne aminokwasy. Suplementy z kolagenem występują w formie kapsułek, olejów czy nawet proszków, jednak ich forma nie ma znaczącego wpływu na ich skuteczność.