Jak miksować modele i kolory z obecnych i przeszłych kolekcji?

Temat slow fashion i odpowiedzialnego podejścia do mody nigdy nie był tak palący, jak obecnie. Dyskusja o szkodach, który przemysł odzieżowy wyrządza środowisku i szukanie efektywnych sposobów na ograniczenie tego negatywnego wpływu, trwa od kilku lat. Chociaż pozostało jeszcze mnóstwo do zrobienia, to powoli widać pewne znaczące zmiany: zarówno w podejściu ogromnych koncernów, jak i samych konsumentów.

Temat slow fashion i odpowiedzialnego podejścia do mody nigdy nie był tak palący, jak obecnie. Dyskusja o szkodach, który przemysł odzieżowy wyrządza środowisku i szukanie efektywnych sposobów na ograniczenie tego negatywnego wpływu, trwa od kilku lat. Chociaż pozostało jeszcze mnóstwo do zrobienia, to powoli widać pewne znaczące zmiany: zarówno w podejściu ogromnych koncernów, jak i samych konsumentów.

Cieszy także coraz większa popularność mały marek, które swój biznes od początku istnienia opierają na zasadzie zrównoważonego rozwoju – są transparentne, działają na zasadach fair trade, a swoje kolejne kolekcje tworzą w sposób kapsułowy. Co to oznacza? Przede wszystkim brak krótkich, jednosezonowych serii ubrań, które również szybko jak stają się modne, znikają z radarów fashionistów i lądują na dnie szafy lub, co gorsze, na wysypisku.

Odpowiedzialni producenci mody robią wszystko, aby po pierwsze ich ubrania i dodatki przetrwały długie lata – zarówno pod względem jakości, użyteczności i estetyki, a po drugie, aby kolejne kolekcje były kompatybilne nie tylko z aktualnymi trendami, ale także z tym, co powstało w ich pracowniach sezon, dwa, trzy (i więcej) temu.

Uniwersalna moda pozwala łączyć “nowe” i stare”

Każda pora roku rządzi się swoimi prawami, zwłaszcza w klimacie umiarkowanym, w jakim znajduje się Polska. Nowy sezon wymusza na nas zazwyczaj częściową wymianę garderoby. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, warto dokładnie przeanalizować szafę i zastanawiać się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Nowości należy dobierać tak, aby pasowały do tego, co już mamy. Oczywiste? Być może, ale komu z nas nie zdarzyło się przynieść do domu rzeczy, która w sklepie nas zachwyciła, a później przeleżała całe tygodnie w szafie, bo okazało się, że tak naprawdę nie wiemy (lub faktycznie nie mamy), z czym ją łączyć?

Stylowa moda damska

Była w całkowicie innej palecie kolorystycznej niż większość naszych ubrań i dodatków lub jej fason zupełnie nie współgrał z naszym dotychczasowym stylem. Wiele marek wyszło naprzeciw tym dylematom i swoje kolekcje tworzą w sposób przemyślany i kapsułowy – nie tylko śledzą trendy, ale przede wszystkim priorytetem jest dla nich zachowanie spójności koncepcyjnej. Świetnym przykładem takiej firmy jest istniejąca od kilku lat by Insomnia. Ta polska marka od początku działalności stawiała na miękkie dzianiny i wygodne, ponadczasowe fasony. Chociaż co sezon zaskakuje coraz bardziej innowacyjnym podejściem do mody casualowej, to niezmiennie bez problemu możemy skomponować zestaw, który jest miksem jej poprzednich i aktualnej kolekcji. Jak to możliwe?

Po pierwsze: konsekwencja

Skandynawski minimalizm inspirował twórców by Insomnia od zawsze – stworzyli oni charakterystyczny styl, którego stałe elementy odnajdziemy w praktycznie każdej kolekcji. Obniżona linia ramion, zakładki, surowa linia dekoltu, szerokie ściągacze, wiązania, oversizowe fasony to tylko części z nich.

Dlaczego to tak istotne? Bo dzięki temu, klientka bez problemu odnajduje punkty wspólne i wizualizuje nowe zestawy, które bazują na tym, co w jej szafie już się znajduje. Istotne jest też wykorzystanie ograniczonej liczby faktur (by Insomnia używa przede wszystkim dzianiny bawełnianej), co sprawia, że każdy element kolekcji połączymy nie tylko ze sobą nawzajem, ale także z klasykami, typu dżinsy, wełniany sweter, marynarka czy wiskozowa koszula.

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o samych fasonach, w których się specjalizuje ta polska marka: prostych, ponadczasowych, sprzyjających kobiecej sylwetce. Niektóre modele są dostępne w jej ofercie już kilka lat, a mimo to, poziom ich użyteczności i dopasowania do aktualnych realiów pozostaje właściwie bez zmian.

Kultowa spódnica Alek z nową bluzą Eden stworzy zestaw z lekkim sportowym zacięciem, z duecie z Malone będzie bazą klasycznej, casualowej stylizacji, a w towarzystwie Jolene sprawdzi się nawet podczas eleganckiego obiadu. Dodatkowym ciekawym elementem jest to, że każdy z tych modeli występuje lub występował w kilku odsłonach kolorystycznych. Na szczęście by Insomnia kolory przewodnie swoich kolekcji dobiera w równie przemyślany sposób, jak fasony.

Po drugie: szeroka, ale spójna paleta barw

by Insomnia, tak jak większość marek, w każdym sezonie decyduje się nieco odświeżyć swoją paletę barw. Robi to jednak w taki sposób, aby całość nawiązywała również do poprzednich kolekcji. Często wśród nowości znajdziemy kolory pokrewne (znajdujące się na palecie barw obok siebie) tych, które widzieliśmy już sezon, czy dwa temu. Oczywiście nie brakuje też bazy: czerni, granatu, szarości, bieli.

Całość jest zawsze wyważonym połączeniem ponadczasowej klasyki i nieco bardziej odważnych kolorystycznych rozwiązań. Łatwo się przekonać, że ten system świetnie działa analizując barwy kolekcji ubiegłorocznej i aktualnej: pudrowy róż, wrzos i szarość bardzo dobrze się komponują z bakłażanem, butelkową zielenią i pastelowym fioletem.

Źródło: https://byinsomnia.com/pl