Inhalacja z soli fizjologicznej – jak zrobić?

Jeśli czujesz, że łapie Cię przeziębienie, męczy Cię zatkany nos i zapuchnięte, obrzmiałe śluzówki, wykonaj inhalację z dodatkiem soli fizjologicznej. To łatwa, szybka i tania metoda do wykonania w domu, niewymagająca wizyty u specjalisty. Inhalacja z soli fizjologicznej sprawdza się również podczas zwalczania skutków alergii, zwłaszcza gdy cierpisz w okresie intensywnego pylenia roślin, kwitnienia kwiatów lub pod wpływem kontaktu z kurzem i roztoczami.

Sól fizjologiczna — co to jest?

Sól fizjologiczna, inaczej płyn fizjologiczny, to wodny roztwór chlorku sodu (czyli soli), zwykle dostępny w stężeniu 0,9%. Sól fizjologiczna często stosowana jest jako kroplówka w celu nawadniania pacjenta po operacjach, biegunce, wymiotach oraz po oparzeniach. Sól fizjologiczna służy także do rozrabiania niektórych leków, wymagających wstrzykiwania lub infuzji dożylnej.

Inhalacja z soli fizjologicznej — jak zrobić?

Inhalacja z soli fizjologicznej to prosty sposób na pozbycie się infekcji sprawdzi się również w leczeniu chorób przewlekłych oraz w przypadku sezonowych problemów z alergiami. Możesz ją przeprowadzić na kilka sposobów, nawet 2–3 razy dziennie, w zależności od potrzeb.

  • Metoda 1, tzw. parówka. Potrzebne Ci będzie duże naczynie na gorącą wodę oraz sól fizjologiczna (oprócz soli fizjologicznej możesz dodać zioła lub olejki eteryczne). Pochyl twarz nad naczyniem z gorącą wodą i wdychaj ustami oraz nosem parującą wodę przez min. 10 min, aż woda wystygnie. Głowę możesz dodatkowo przykryć ręcznikiem. Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina przy pomocy soli fizjologicznej i inhalacji szybciej zacznie się odrywać. Zabieg ten nie jest jednak bezpieczny dla wszystkich. Nie powinny go wykonywać przede wszystkim osoby chorujące na nowotwory, gruźlicę, ropne zapalenie migdałków i zatok, a także stany zapalne górnych dróg oddechowych z wysoką gorączką, krwotoki z górnych dróg oddechowych oraz niewydolność krążeniową lub oddechową.
  • Metoda 2, którą przeprowadza się za pomocą inhalatorów lub nebulizatorów. Nebulizacja to delikatniejsza i bardziej precyzyjna forma inhalacji, która polega na dostarczeniu do organizmu delikatnej mgiełki, w której składzie znajdują się rozdrobnione cząsteczki danej substancji. Zabieg ten pozwala na aplikację leku bezpośrednio do oskrzeli lub płuc, dzięki czemu działanie jest szybsze i skuteczniejsze. Nebulizator pozwala na samodzielne leczenie się w domu bez konieczności udania się do szpitala. Metodę tą stosuje się zazwyczaj u osób, które chorują na mukowiscydozę oraz astmę oskrzelową. Jest bardzo skuteczna w przypadku nawracającego zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, nieżytu nosa i gardła czy stanów zapalnych nosa, gardła oraz krtani.