Grzybica pochwy – czym jest i jakie są objawy?

Grzybica pochwy to jedna z najczęściej występujących u kobiet infekcji intymnych. Objawia się uporczywym świądem i upławami. Schorzenie to jest bardzo irytujące i może skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie chorych pań. Czym jest grzybica pochwy, jakie są jej objawy i w jaki sposób można leczyć tę chorobę?

Grzybica pochwy – co to za choroba?

Grzybica pochwy powstaje na skutek zachwiania naturalnej flory bakteryjnej, co może doprowadzić do rozwoju chorobotwórczych patogenów. W tym wypadku są to grzyby, najczęściej z gatunku Candida albicans, czasem Candida tropicalis, Candida crusei lub Candida glabrata.

Choroba może pojawić się bez względu na wiek, a czynnikami zwiększającymi ryzyko jej rozwoju są: brak odpowiedniej higieny oraz antybiotykoterapia, która zostawia wyjałowioną florę bakteryjną. Dochodzi wtedy do zmiany pH pochwy, co sprzyja zakażeniom. Dość często grzybica pojawia się także u kobiet z problemami hormonalnymi, cierpiących na cukrzycę oraz zaburzenia pracy układu immunologicznego.

Jakie są objawy grzybicy pochwy?

Do najczęstszych objawów grzybicy pochwy zaliczamy:

  • uporczywy świąd i podrażnienie pochwy oraz sromu;
  • białą, bezwonną wydzielinę z pochwy o wyglądzie twarogu;
  • zaczerwienienie okolic intymnych;
  • dyskomfort i pieczenie w trakcie kąpieli.

Czasem może pojawić się ból lub pieczenie w trakcie stosunku i podczas oddawania moczu.

Istnieją przypadki, w których grzybica pochwy nie daje żadnych objawów, a o chorobie dowiadujemy się podczas wizyty kontrolnej u ginekologa. Objawy zakażenia grzybami mogą samoistnie wygasnąć, jednak nie świadczy to o wyleczeniu, gdyż dolegliwości mają skłonność do nawracania.

Jak leczyć grzybicę pochwy?

Leczenie grzybicy pochwy zazwyczaj nie jest skomplikowane i już leki bez recepty pomogą nam złagodzić dolegliwości.

Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych leków, których składnikiem aktywnym jest powszechnie stosowany w leczeniu grzybicy klotrimazol. Do wyboru mamy kapsułki doustne, dopochwowe, kremy do użytku wewnętrznego. Każda kobieta może zdecydować, jaki sposób leczenia najbardziej jej odpowiada lub zapytać o radę lekarza. Specjaliści zalecają zazwyczaj terapię za pomocą tabletek doustnych lub kapsułek dopochwowych np. Canesten, które najszybciej dotrą do źródła infekcji, likwidując grzyby.

Grzybica pochwy – jak jej zapobiegać?

Grzybica pochwy jest infekcją, która lubi nawracać, dlatego warto zadbać także o profilaktykę. Istnieje kilka prostych sposobów na to, aby uniknąć zakażenia.

  • Podmywaj się przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej zwykłą wodą lub emulsją do higieny intymnej. Warto korzystać z osobnego ręcznika do wycierania miejsc intymnych.
  • Ostrożnie korzystaj z toalet publicznych.
  • W czasie kuracji antybiotykowej zażywaj preparaty z bakteriami kwasu mlekowego, które pomogą utrzymać florę bakteryjną w dobrej formie. Probiotyki można stosować także dopochwowo.
  • Noś przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę.

Grzybica pochwy to dość powszechna i nieprzyjemna dolegliwość, na którą zapadają kobiety w każdym wieku. Na szczęście jest dość prosta w wyleczeniu, a odpowiednia profilaktyka pozwoli zapobiegać nawrotom.