Glebogryzarka ogrodowa – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Każdy właściciel ogrodu marzy o tym, by jego praca nie poszła na marne, a rośliny, które zakwitną prezentowały się niezwykle imponująco, wręcz nieziemsko. Uprawianie własnych warzyw i owoców to też nie lada wyzwanie, warto więc wspomóc się niezbędnymi narzędziami, które z pewnością poprawią efekty upraw, a co za tym idzie – plony, które latem lub jesienią będą wymagać zebrania. Jednym z takich narzędzi jest glebogryzarka.

1. Czym jest glebogryzarka?

2. Jakie są rodzaje glebogryzarek?

3. Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?

Czym jest glebogryzarka?

Jednym z wielu narzędzi, które przydadzą się podczas dbania o ogród jest glebogryzarka. Jest to nietuzinkowe urządzenie, które wyposażone zostało w specjalne obrotowe zęby, które sprawiają, że ziemia jest odpowiednio napowietrzona, spulchniona, a ponadto doskonale wyrównana. Dawniej w tym celu wykorzystywano tradycyjną motykę lub szpadel, jednak glebogryzarka skutecznie zastępuje te akcesoria, a ponadto sprawia, że cały proces spulchniania ziemi jest znacznie szybszy. Dodatkowym atutem używanie glebogryzarki jest brak konieczności wyrównywania gleby po napowietrzaniu. Używanie glebogryzarki jest równoznaczne z prostszym i szybszym wykonaniem niezbędnych prac ogrodowych.

Glebogryzarka to urządzenie, które fantastycznie sprawdza się w pracy związanej ze szkółkami roślinnymi. Może być używana nie tylko przy odmianach roślin ozdobnych, ale także podczas uprawy owoców i warzyw sadzonych na niewielkiej powierzchni. Innym popularnym miejscem korzystania z glebogryzarki jest są ogrody. Te urządzenia nadają się do pielęgnacji roślin ozdobnych, a ponadto z ich pomocą można przygotować rewelacyjną glebę pod trawnik. Wiele ciekawych, wartych uwagi glebogryzarek znaleźć można na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki/glebogryzarki.html.

Jakie są rodzaje glebogryzarek?

  • Glebogryzarka ręczna – jest to jeden z najmniejszych rodzajów glebogryzarek. Napędzana siłą mięśni, wymaga dużej tężyzny fizycznej od operatora. Glebogryzarka ręczna może, niestety, zbytnio obciążać kręgosłup, dlatego polecana jest do użytku sporadycznego. Tego typu urządzenie sprawdzi się świetnie, jeśli pod uprawę wyznaczony został niewielki odcinek ogrodu lub pola na warzywa. Ręczna glebogryzarka ogrodowa doskonale poradzi sobie z każdym rodzajem gleby, jednak to, ile glebogryzarka da radę zrobić zależy głównie od osoby, która ją prowadzi. Glebogryzarka ogrodowa ręczna zazwyczaj nie waży więcej niż 7 kg.
  • Glebogryzarka elektryczna – ten typ urządzenia napędzany jest silnikiem elektrycznym. Ogromną zaletą jest fakt, że nie trzeba napędzać jej siłą mięśni, jednak z drugiej strony urządzenie to posiada mankament w postaci konieczności stałego podłączenia do prądu. Budowa glebogryzarki ręcznej nie pozwala na zbyt głębokie spulchnianie ziemi, robi to raczej powierzchniowo. Elektryczna glebogryzarka to rewelacyjne urządzenie dla osób, które cenią sobie nie tylko spokój, ale również ochronę środowiska. Nie poleca się jej, jeśli gniazdko elektryczne znajduje się zbyt daleko od ogrodu i nie mam możliwości skorzystania z dobrodziejstwa, jakim jest energia elektryczna.
  • Glebogryzarka spalinowa – glebogryzarka ogrodowa spalinowa to znacznie solidniejsze urządzenie, które napędzane jest silnikiem spalinowym. Zazwyczaj narzędzie to posiada silnik o dużej mocy, który automatycznie przystosowany jest do pracy w trudnych warunkach. Glebogryzarka spalinowa wyposażona jest w zespół napędowy razem z przekładnią redukcyjną oraz sprzęgłem. Idealnie sprawdza się podczas pracy w trudnej glebie, z którą nie poradziłyby sobie urządzenia z rodzaju glebogryzarek ręcznych. Niektóre modele glebogryzarek spalinowych posiadają nawet bieg wsteczny, który sprawia, że praca w ogrodzie lub na działce jest znacznie szybsza i łatwiejsza, a przy tym może nawet sprawiać przyjemność.

Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?

  • moc silnika glebogryzarki – jednym z najważniejszych parametrów jest moc silnika, gdyż należy pamiętać, że tego rodzaju urządzenia używane są w najróżniejszych warunkach. Glebogryzarki z mocniejszymi silnikami są mniej awaryjne i bardziej wydajne, a przy tym dużo lepiej poradzą sobie ze spulchnianiem ciężkich, gliniastych gleb niż słabsze urządzenia.
  • szerokość pracy glebogryzarki – ten parametr określa powierzchnię, jaką glebogryzarka może jednorazowo „przerobić”. Jeśli nie mamy zbyt dużych ogrodów kwiatowych lub warzywnych, możemy pozwolić sobie na glebogryzarkę nieco węższą, z drugiej zaś strony szersza glebogryzarka zapewni znacznie szybsze zakończenie prac. Znacznie lepsze, a przy tym również droższe glebogryzarki posiadają możliwość regulacji tego parametru, oznacza to, że można zwężać lub poszerzać szerokość pracy urządzenia.
  • zmienna głębokość glebogryzarki – wiele modeli glebogryzarek cechuje się możliwością zmiany głębokości, na jakiej pracuje urządzenie. Standardowo – mniejszy sprzęt może pracować na głębokości maks. 15 cm, z kolei droższa i większa glebogryzarka może pozwolić sobie na głębokość sięgającą nawet 35 cm. 
  • mobilność glebogryzarki – to kolejny ważny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Kiedy szukamy sprzętu do przydomowego ogródka, możemy postawić na glebogryzarki niewielki, których waga nie przekracza 15 kg. Z kolei większe powierzchnie wymagają lepszych urządzeń, często z silnikiem spalinowym, a one ważą czasem nawet 50 kg.

 

undefined