Dlaczego warto inwestować w złoto i srebro?

Z czego dokładnie wynika ogromna popularność złota i srebra jako inwestycji? Dlaczego inwestorzy z całego świata podejmują decyzję o ulokowaniu środków pieniężnych w tych metalach szlachetnych? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie inwestowanie w złoto czy srebro?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Złoto nie będzie podlegało negatywnemu oddziaływaniu konfliktów o podłożu politycznym. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że obecnie inwestycja we wspomniany metal szlachetny uważana jest za jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów na przechowywanie zgromadzonych środków finansowych. Warto również wiedzieć, że inwestycja w złoto jest praktycznie dla każdego. Nie trzeba dysponować dużymi nakładami kapitału, by móc lokować środki w tym metalu. Obecnie oferta jest dostosowana także do osób, które dysponują niewielkimi kwotami. W efekcie rynek złota daje potencjalnym inwestorom ogromne możliwości. Godny uwagi jest fakt, że inwestując w złota mogą osoby, które są w posiadaniu 300 złotych. Nie można oczywiście zapomnieć o korzyściach podatkowych. Należy mieć świadomość, że fizyczne złoto inwestycyjne w postaci monet oraz sztabek jest zwolnione z podatku VAT oraz dochodowego. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść omawianego metalu szlachetnego jest to, że występują jego ograniczone zasoby. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wydobycie złota jest zdecydowanie bardziej kapitałochłonne, niż kilkanaście lat temu. W najprostszym możliwym ujęciu przedsiębiorstwa, które specjalizują się w wydobyciu złota, muszą sięgać do bardzo głęboko położonych złóż. Oczywiście ma to wpływ na koszty produkcji.

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Warto wiedzieć, że jeszcze do niedawna srebro nazywano uboższym krewnym złota. Można jednak zaobserwować, że z roku na rok wspomniany metal szlachetny zyskuje w oczach inwestorów. Do najczęściej wymienianych zalet przez inwestorów należy zaliczyć fakt, że kruszec ma charakter ogólnoświatowy. Oznacza to tym samym, że na rządy i instytucje finansowe nie będą miały wpływu na jego wartość. Poważnie wpłynąć na cenę srebra może tylko sytuacja polityczno-gospodarcza na świecie. Srebro ma znacznie większe zastosowanie w przemyśle, niż mogłoby się wydawać. Dzięki temu zdecydowanie większe oddziaływanie na cenę tego metalu szlachetnego będzie miało to, co dzieje się w branżach, w których wykorzystywane jest srebro, a także w gospodarce. Godny uwagi jest fakt, że bardzo duża liczba inwestorów postrzega omawiany kruszec, jako alternatywa dla popularniejszego złota. Ponadto srebro znajduje się w smartfonach i laptopach. Z kolei nasilający trend związany z pracą zdalną przyczyni się do zdecydowanego wzrostu zapotrzebowania na zupełnie nowe urządzenia elektroniczne. Warto wiedzieć, że w najbliższych latach w Stanach Zjednoczonych, a także Unii Europejskiej będą wdrażane różnego rodzaju programy OZE. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że udział  energetyki solarnej w globalnym zapotrzebowaniu na omawiany metal szlachetny może wzrosnąć aż do 15 procent.