Dieta dla psa – co powinien jeść pies?

Odpowiednie odżywianie psa jest jednym z podstawowych obszarów troski o naszego podopiecznego. To, co ląduje w misce czworonoga, pozwala mu zachować zdrowie, prawidłowo się rozwijać, czerpać energię na szaleństwa i codzienne odkrywanie świata. Jaka zatem powinna być dieta dla psa, by spełniała wszystkie jego potrzeby?

Jak karmić psa? Podstawy

Na żywienie psa wpływa wiele różnych czynników i to właśnie na ich podstawie należy oceniać, ile powinien jeść nasz czworonóg, a także jakich składników szczególnie potrzebuje. Planując psie menu, trzeba wziąć pod uwagę między innymi:

  • wiek psa,
  • jego masę ciała,
  • poziom aktywności,
  • ogólny stan zdrowia,
  • czy pies/ suka jest po kastracji/ sterylizacji,
  • szczególne etapy w życiu, jak np. ciąża u suki.

Co więcej, pamiętajmy także o tym, że jedzenie może i powinno być dla psa dużą przyjemnością. Zwracajmy uwagę na to, co nasz podopieczny lubi, jakie ma preferencje żywieniowe, czym sprawiamy mu frajdę. Najważniejsze są oczywiście wartości odżywcze i liczba dostarczanych mu kalorii, ale na szczęście obecnie te wymagania można połączyć z wybornym smakiem!

Jakich karm szukać?

Jednym z ważniejszych czynników, którymi powinniśmy kierować się podczas wybierania karmy pełnoporcjowej, jest wspomniany wcześniej wiek psa. Informację o tym, czy karma jest odpowiednia dla konkretnego czworonoga, znajdziesz na opakowaniu. Może być ono oznaczone następującymi określeniami:

  • Junior – czyli karma dla psów rosnących. Niektóre rasy osiągają dorosłe rozmiary już w wieku kilku miesięcy, inne zaś (rasy olbrzymie) nawet w wieku 2 lat!;
  • Adult – karma dla psów dorosłych;
  • Senior – etap ten określa się na podstawie przewidywanej długości życia psa. Jeśli przeżył on 75–80% zakładanego czasu, możemy uznać, że jest seniorem. W tym przypadku również duże znaczenie ma wielkość zwierzęcia. Rasy olbrzymie zaczynają być seniorami już w wieku około 5 lat, a rasy małe i miniaturowe nawet w wieku 8–10 lat.

Jeśli zaś chodzi o wielkości zwierzęcia, warto podkreślić, że w przypadku dopasowania produktu do potrzeb naszego ulubieńca producenci karm bardzo ułatwiają nam wybór. Karmy często podzielone są na te dla psów małych, średnich i dużych. Różnią się składnikami, ponieważ wielkość czworonoga często związana jest z występowaniem u niego określonych problemów zdrowotnych, na które wpływ może mieć właśnie dieta psa. Przykładem jest, chociażby większe ryzyko trudności z układem kostno-stawowym u psów dużych ras – ich karma powinna być więc bogata w odpowiednią ilość substancji wpływających na pracę stawów. Co więcej, karmy dla psów małych i dużych – mowa o karmach suchych – będą różnić się także wielkością granulek, co zdecydowanie zwiększa komfort jedzenia.

Pełnoporcjowa karma – odpowiednia dieta dla psa

Jak łatwo zauważyć, cały czas, mówiąc o żywieniu naszych czworonogów, używamy określenia „karma dla psów”. Dlaczego? Przygotowując naszemu ulubieńcowi domowe jedzenie, znacznie trudniej jest zapewnić mu optymalną ilość składników odżywczych (a także odpowiednie proporcje pomiędzy nimi) oraz poziom energii. Istnieje ryzyko, że gotując samemu, będziemy podawać naszemu podopiecznemu zbyt duże ilości kalorii, co może prowadzić do otyłości. Jest to poważna choroba, która oddziałuje na układ kostno-stawowy, sercowo-naczyniowy, wpływa też na samopoczucie czworonoga – staje się ospały i nie ma sił na zabawę. Odpowiednie przygotowywanie posiłków dla psa w warunkach domowych oczywiście jest możliwe, ale wymaga wiele czasu, dużej wiedzy oraz umiejętności.

Warto więc wybrać prostszy sposób i zdecydować się na profesjonalnie przygotowane gotowe karmy pełnoporcjowe. Takie produkty dostarczają psu w dziennej porcji wszystkie niezbędne składniki odżywcze i energię w odpowiednich ilościach i proporcjach. Dzięki temu mogą stanowić bazę odżywiania czworonoga. Czy nie ma już wtedy miejsca na dodatkowe smaczki? Zdecydowanie jest, tym bardziej że mogą one pomóc, np. w trosce o zęby psa, jak chociażby przekąski stomatologiczne Pedigree® DentaStix®. Należy jednak pamiętać, że przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennej energii, jaką otrzymuje zwierzę.

Karma sucha czy mokra?

Oto kolejne pytanie, które w kontekście żywienia psa pojawia się bardzo często. Którą z nich powinien jeść Twój ulubieniec? Każda ma swoje zalety. Karma sucha korzystnie oddziałuje na jamę ustną, natomiast karma mokra jest mniej kaloryczna, co ułatwia dbanie o masę ciała zwierzęcia, i wspomaga nawodnienie organizmu.

Poleca się więc dietę mieszaną, czyli podawanie obu karm, najlepiej w stosunku 1:1 (pod względem masy), by dbać o psa kompleksowo! Więcej na temat prawidłowej diety dla psa dowiesz sie na stronie https://www.pedigree.pl/zywienie/wiecej-informacji/dieta-dla-psa-co-podawac-psu-do-jedzeniaa