Czym się kierować przy wyborze ginekologa do prowadzenia ciąży?

Czas ciąży i oczekiwania na narodziny dziecka jest niezapomnianym przeżyciem dla każdej kobiety. W organizmie przyszłej matki zachodzą zmiany adaptacyjne w anatomii, fizjologii i metabolizmie. Warunkują one poprawny przebieg ciąży i jej szczęśliwe zakończenie.

Dla przyszłej matki bardzo ważny jest wybór lekarza ginekologa – położnika, który pomoże w miarę możliwości bezstresowo przejść przez ten piękny, ale trudny okres w życiu kobiety. Lekarz prowadzący towarzyszy kobiecie w tracie ciąży i jest powiernikiem skrytych obaw, niepokojów i napięć. Dlatego kobieta powinna wybrać lekarza, którego obdarzy pełnym zaufaniem.

Rola ginekologa w prowadzeniu ciąży

Podstawowym zadaniem lekarza prowadzącego ciążę jest dopilnowanie jej prawidłowego rozwoju. Dobry ginekolog powinien regularnie badać i obserwować przyszłą matkę, żeby wychwycić wszelkie możliwe nieprawidłowości podczas ciąży. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza obszerny wywiad dotyczący również sytuacji życiowej i zawodowej oraz ewentualnych skłonności do depresji. Dzięki temu może zlecić dodatkowe badania i szczepienia, jeśli pacjentka jest bardziej narażona na pewne choroby i wirusy. Lekarz wykonuje badania ginekologiczne, USG, zleca konieczne badania laboratoryjne, a jeśli pacjentka jest w grupie ryzyka informuje o możliwości badań w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. Badania wykonywane w ciąży są ważne zarówno dla zdrowia przyszłej matki jak i nowonarodzonego dziecka. Kalendarz badań ciążowych określającym rodzaj badań w kolejnych tygodniach ciąży.

Jaki powinien być ginekolog prowadzący ciążę?

Lekarz prowadzący powinien być otwarty i łatwo dostępny dla pacjentki. Powinien wzbudzać zaufanie, a pacjentka powinna odczuć, że jest poinformowana w zakresie nurtujących ja problemów i dzięki temu bezpieczna. Zaufanie to podstawa wiary w kompetencje ginekologa. Ważna jest delikatność i nieobrażanie pacjentek. Dobry lekarz potrafi wysłuchać, wesprzeć i odpowiedzieć na każde pytanie. Podczas każdej wizyty powinno być przeprowadzone nawet krótkie badanie, które zapewni przyszłą matkę, że z nią i z dzieckiem wszystko jest w porządku. Bardzo ważna jest wiedza i kompetencje lekarza prowadzącego ciążę oraz terminowe wykonywanie zalecanych badań. Dobrze, jeśli lekarz posiada specjalizację położniczą, bo jego podstawowym zadaniem jest opieka nad prawidłowym rozwojem płodu, systematyczne badanie i obserwacja pacjentki. Lekarz udziela pomocy w wyborze docelowego szpitala, w którym pacjentka zdecyduje się urodzić. Często jest to szpital, w którym sam pracuje lub współpracuje w codziennej praktyce.

Gdzie szukać pomocy ginekologa – położnika?

Wybór lekarza i położnej ma znaczący wpływ na dobre samopoczucie kobiety podczas całej ciąży. W wyborze można się kierować radami znajomych i przyjaciół odnośnie lekarzy specjalistów. Można tez uzyskać pomoc w centrach medycznych zatrudniających personel medyczny o wysokich kwalifikacjach jak na przykład placówki Scanmed S.A. w Krakowie, Warszawie i wielu innych miastach naszego kraju: https://scanmed.pl/specjalizacje/ginekologia-i-poloznictwo.