Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to naturalne wyciągi roślinne. Pozyskuje się je z kłączy, liści, łodyg lub kory flory występującej na całym świecie. Robi się to między innymi poprzez destylację i wyciskanie (to głównie w przypadku cytrusów). Charakteryzuje je określona nuta zapachowa, stosownie do gatunku rośliny, z której pochodzą. Olejki eteryczne mają liczne zastosowania lecznicze, domowe i kosmetyczne.

Olejki eteryczne to naturalne wyciągi roślinne. Pozyskuje się je z kłączy, liści, łodyg lub kory flory występującej na całym świecie. Robi się to między innymi poprzez destylację i wyciskanie (to głównie w przypadku cytrusów). Charakteryzuje je określona nuta zapachowa, stosownie do gatunku rośliny, z której pochodzą. Olejki eteryczne mają liczne zastosowania lecznicze, domowe i kosmetyczne.

Ich właściwości są znane i badane od tysięcy lat, co dokumentowane jest w źródłach historycznych i dziełach literackich (już w starożytnym Egipcie olejki miały zastosowanie przy balsamowaniu zwłok, na przykład faraonów; nawet Biblia pokazuje podobne zastosowanie, ponadto znany jest też motyw nacierania stóp olejkiem).

Zastosowanie olejków w domu

Ulubiony zapach olejku może nam towarzyszyć cały dzień i niemal w całym domu. Jest składnikiem wielu domowych środków czyszczących, co przyczynia się zarówno dla naszego zdrowia (mniej kontaktu z chemikaliami), jak i dla środowiska (generujemy w ten sposób mniej zanieczyszczeń wody z chemikaliami i plastikowych opakowań). Jak można zatem wykorzystać olejek w naszym mieszkaniu/domu:

  • w kominkach zapachowych – podgrzany płomieniem świecy rozniesie przyjemny zapach na całe pomieszczenie;
  • jako odświeżacz powietrza – gdy wymieszamy kilka kropel olejku z wodą i wlejemy do butelki ze spryskiwaczem, zyskamy przyjemny zapach i oszczędzimy naturze aerozoli;
  • jako składnik uniwersalnego płynu do czyszczenia – dodając kilka kropel olejku do wody z niewielką ilością octu, uzyskamy środek do mycia podłóg i powierzchni;
  • do prania – wystarczy wymieszać wodę z kilkoma kroplami olejku, by mieć domowy płyn do płukania i przyjemnie pachnące ubrania.

Takie propozycje można mnożyć, a podane powyżej „przepisy” modyfikować i ubogacać. Ile bowiem jest ludzi, tyle pomysłów. Ogranicza nas jedynie kreatywność. Już teraz widać jednak, że taki olejek w domu to wielozadaniowy skarb. A to dopiero początek jego możliwości.

Zastosowania kosmetyczne i medyczne

Olejki eteryczne są bardzo użyteczne w zmaganiach z drobnymi infekcjami, bólami i dyskomfortem powodowanym przez zmęczenie po całym dniu lub problemy ze snem. Mogą nam służyć na wiele różnych sposobów:

  • inhalacja – podczas infekcji górnych dróg oddechowych można kilka kropel olejku (na przykład miętowego lub eukaliptusowego) umieścić w misce ciepłej wody i pochylić nad nią głowę, okrywając ją i miskę ręcznikiem. To rozwiązanie pomaga nieco udrożnić drogi oddechowe;
  • masaż – nic tak nie pomaga się rozluźnić, jak masaż z zastosowaniem ulubionego olejku – trzeba tu jednak uważać i czytać zastrzeżenia producenta, gdyż niektórych używa się bezpośrednio na skórę rozcieńczonych;
  • kąpiel – po długim dniu obolałe ciało z pewnością ukoi kąpiel w otoczeniu ulubionego zapachu. Bardzo przydatny może być tu olejek różany, który wspomaga gojenie ran, a także wyciszający lawendowy.

Olejki eteryczne mają różne właściwości, zależnie od roślin, z których są pozyskiwane. Mogą mieć na przykład działanie antyseptyczne (goździkowy i cynamonowy), wyciszające (lawendowy czy pomarańczowy), czy przyspieszające trawienie (imbirowy, szałwiowy).

Dokonując wyboru olejku w walce z poszczególnymi dolegliwościami, warto uważnie przeczytać zalecenia producenta, lub skorzystać z porady pracownika, na przykład na czacie w sklepie online. (Dobre olejki eteryczne dostępne są w sklepie eko: https://rodzinaeko.pl/olejki-eteryczne)

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

W większości źródeł przy różnych opisach właściwości olejków wskazywana jest też ich wartościowość. Kradzieże z grobowców, przyrównywanie do złota, posiadanie ich przez członków najwyższych warstw społecznych – te wszystkie przesłanki pokazują, jak wartościowym składnikiem są olejki eteryczne.

W dzisiejszych czasach, przy tak ogromnej dostępności produktów o różnych cenach i składzie, warto przed zakupem przyjrzeć się jakości wybieranego produktu. Decydując się bowiem na najtańszy, możemy nie tylko nie doświadczyć jego działania, lecz także sobie zaszkodzić. Jeśli za buteleczkę lub flakonik o pojemności 10 ml ktoś oczekuje mniej niż około 10-15 złotych, warto dobrze przeczytać etykietkę.

Jeśli pragniemy aromaterapii lub relaksacyjnej kąpieli, a na olejku czytamy ostrzeżenie, by nie wpuszczać go do środowiska, niech to będzie przestrogą – jeśli coś szkodzi naturze, to jak ma pomagać nam, którzy jesteśmy jej częścią?

Olejki są niezwykle wydajne, a ich działanie i zastosowanie pozwala nam oszczędzić pieniądze na niektórych lekach bez recepty i wielu innych substancjach – nie bójmy się więc postawić tutaj na jakość. Olejek eteryczny to zakup, który da nam wiele możliwości i nie zrujnuje domowego budżetu.