Czy warto brać probiotyki podczas antybiotykoterapii?

Dlaczego warto stosować probiotyki przy kuracji antybiotykami? Na czym polega ich działanie? Dowiedz się więcej o preparatach probiotycznych i sprawdź, kiedy warto je stosować.

Czym są probiotyki?

Przed wskazaniem, dlaczego probiotyki są tak przydatne podczas aktywnej antybiotykoterapii, dobrze wyjaśnić, czym tak naprawdę są. Probiotyki to drożdże i bakterie, które zamieszkują w układzie pokarmowym każdego człowieka, mają one zasadniczy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tego układu. Są zatem pożyteczne, a zachowanie właściwej równowagi w ramach flory mikrobakteryjnej jest w tym miejscu szczególnie istotne.

Sama nazwa „probiotyk” pochodzi z języka greckiego od wyrażenia „pro bios”, czyli „dla życia”. Aby dane kultury bakterii uznać za probiotyki, muszą one spełniać kilka warunków, jak np.:

  • posiadać pH niższe niż to, które jest obecne w żołądku oraz żółci
  • kolonizować jelita
  • aktywnie wspierać wchłanianie składników odżywczych z jelit
  • wywodzić się ludzkiego układu pokarmowego

Na sklepowych półkach czeka na Ciebie bogaty wybór probiotyków różnego rodzaju. Jednym z preparatów jest Multilac, który można stosować wlaśnie w czasie przyjmowania antybiotyków.

Tak naprawdę jednak Multilac to nie tyle probiotyk, co synbiotyk – czyli połączenie probiotyku z prebiotykiem. Druga z wymienionych substancji to pożywka dla probiotyków – umożliwia ona wzrost „dobrych” bakterii oraz ich namnażanie. Multilac synbiotyk działa zatem dwutorowo – nie tylko uzupełnia kolonie bakterii probiotycznych w jelitach, ale dodatkowo dostarcza im niezbędnej do życia pożywki.

Multilac probiotyk przy antybiotykoterapii i nie tylko

Probiotyk Multilac może być stosowany jako środek pomocniczy podczas przyjmowania antybiotyków. Dlaczego? Otóż antybiotyki wyjaławiają florę bakteryjną jelit. Antybiotyki są to bardzo silne leki, których działanie jest bardzo szerokie – niszczy zarówno złe, jak i dobre bakterie, dlatego równolegle warto przyjmować bakterie probiotyczne, które pomogą z powrotem skolonizować wyjałowione jelita. Ponadto przy kuracji antybiotykowej nierzadko pojawiają się różne nieprzyjemności jelitowo-żołądkowe, takie jak nudności, niestrawność czy wymioty.

W każdym z wymienionych przypadków Multilac pomaga wspierać mikroflorę jelitową. To jednak nie wszystko – Multilac probiotyk może przydać się także przy innych kłopotach z układem trawiennym, np. po wystąpieniu biegunki czy choroby lokomocyjnej.

Odpowiadając zatem na pytanie tytułowe – probiotyki zdecydowanie warto brać w czasie kuracji antybiotykiem. Dobrze też, aby tego typu środek był łatwy w stosowaniu i przechowywaniu, a Multilac synbiotyk wystarczy przyjmować raz na dobę i nie musisz go również trzymać w lodówce. Multilac jest też bezpieczny dla alergików, gdyż nie zawiera konserwantów, laktozy ani kozeiny.