Czy karmiąc piersią można przyjmować antybiotyki i czy one mogą zaszkodzić dziecku?

Choroba nie wybiera, a infekcje dopadają także kobiety karmiące piersią. Wiele mam za wszelką cenę unika zażywania leków i stawia na domowe sposoby leczenia. Jednak niekiedy okazuje się, że trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki, w tym także po antybiotyki. Przyjmowanie tych lekarstw nie zawsze oznacza przerwę w karmieniu dziecka. Wystarczy wiedzieć, które z nich mogą być przyjmowane przez kobietę w okresie laktacji i stosować się do kilku zasad.

Jeżeli dopadła cię angina czy zapalenie oskrzeli, to wdrożenie antybiotykoterapii może okazać się nieuniknione – mimo karmienia dziecka piersią. Rezygnując z przyjmowania leków, narażasz swoje zdrowie, a nawet życie. Dlatego podczas wizyty u lekarza poinformuj go, że karmisz piersią. Dzięki temu będzie on mógł zlecić ci antybioty, który nie będzie groźny dla niemowlaka.

Jakie antybiotyki można przyjmować podczas karmienia piersią?

Antybiotyki szybko przedostają się do krwiobiegu. W związku z tym, że matczyne mleko jest produkowane właśnie z krwi, trzeba szczególnie uważać, aby leki te nie miały szkodliwego wpływu na organizm małego dziecka.

Mamy, którym zdarzyło się zachorować, nie muszą i nie powinny rezygnować z antybiotykoterapii – zwłaszcza, jeżeli lekarz uzna, że jest ona konieczna. Istnieje grupa preparatów, które mimo że są antybiotykami, mogą być przyjmowane przez kobiety w czasie laktacji. Lekarz może przepisać pacjentce karmiącej piersią:

  • penicylinę,
  • cefalosporyny,
  • aminoglikozydy,
  • monobaktamy,
  • karbapenemy,
  • glikopeptydy,
  • polimyksyny.

Istnieje też grupa antybiotyków, które karmiąca piersią mama może stosować pod pewnymi warunkami. Do takich substancji zalicza się na przykład doksycyklinę (leczenie nią nie może być dłuższe niż 3 tygodnie) oraz metronidazol – musi być przyjmowany przez pacjentkę dożylnie i 2 godziny przed karmieniem.

O czym powinna pamiętać mama karmiąca piersią, której zalecono antybiotykoterapię?

Nawet jeśli poinformowałaś lekarza o tym, że karmisz piersią i wybrał on lek bezpieczny dla dziecka, nie zaszkodzi, abyś zachowała czujność. Dlatego pamiętaj o tym, aby:

  • przeczytać ulotkę dołączoną do leku – powinno z niej jasno wynikać, że podczas jego stosowania możesz karmić naturalnie,
  • karm maluszka zawsze przed przyjęciem dawki antybiotyku,
  • staraj się, aby zażywać lekarstwo zaraz po wieczornym karmieniu – organizm będzie miał wtedy więcej czasu na wchłonięcie antybiotyku,
  • skrupulatnie przestrzegaj zaleceń lekarza!

Dlaczego nie powinnaś rezygnować z karmienia piersią, przyjmując antybiotyk?

Antybiotyk przy karmieniu piersią to nie wyrok – podczas leczenia dziecko może nadal pić twoje mleko. Pamiętaj, że właśnie ten sposób żywienia niemowląt jest uznawany (także przez WHO) za najwłaściwszy. Tylko pokarm matki zaspokaja wszystkie potrzeby malucha, pomaga zbudować jego odporność i zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych. Dlatego jeżeli musisz walczyć z infekcją stosując antybiotyki, bądź ostrożna, przyjmuj je dokładnie tak, jak zalecił lekarz i bez obaw kontynuuj karmienie piersią.