Co zrobić, jeśli Twój partner nie chce iść do lekarza?

Badania profilaktyczne mają ważne znaczenie dla każdego człowieka, ponieważ ratują życie. Jednak i tak wielu mężczyzn nadal uważa, że ich nie potrzebuje, a do lekarza idą dopiero wtedy, gdy zaczynają pojawiać się niepokojące objawy. Dla mężczyzn problemy z narządami płciowymi są wstydliwym problemem i dlatego często je ukrywają. Co można zrobić, aby partner udał się na wizytę do lekarza?

Dlaczego mężczyźni się nie badają?

Zostały przeprowadzone badania, które potwierdziły, że na badania profilaktyczne częściej zgłaszają się kobiety. Mężczyźni nie badają się z różnych powodów. Dla wielu są to badania krępujące i stresujące, a szczególnie, gdy jest to wizyta u urologa. Innym zaś nie chce się stać w długich kolejach w przychodni albo brakuje im czasu. Problemy urologiczne są bardzo wstydliwe dla mężczyzn i dlatego ich unikają.

Badania profilaktyczne powinni wykonywać mężczyźni w każdym wieku, gdyż to właśnie wraz z wiekiem zwiększa się możliwość wystąpienia chorób urologicznych. Bardzo często pojawia się m.in. łagodny rozrost stercza. Może o tym świadczyć problem z oddawaniem moczu, a przeważnie częstomocz, trudności z rozpoczęciem mikcji, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, a nawet krwiomocz. Nieleczone, ale też niezdiagnozowane objawy mogą stanowić przyczynę poważnych powikłań, takich jak: kamica pęcherza moczowego, zakażenie układu moczowego czy też niewydolność nerek. 

Mężczyźni powinni pamiętać o tym, że dzięki profilaktyce jest możliwość zastosowania wczesnego skutecznego leczenia. Może to być leczenie farmakologiczne, a w niektórych sytuacjach odłożenie w czasie interwencji chirurgicznej. 

Jak nakłonić swojego partnera do badań?

Aby nakłonić mężczyznę do badań, można mu podarować w prezencie bon na wykonanie badań profilaktycznych. Takie bony dostępne są do wykupienia w wielu laboratoriach i placówkach medycznych. Można również kupić wspólny bon na badania dla kobiety i mężczyzny. Innym rozwiązaniem jest też zaproponowanie zbadania się całą rodziną.

Ważne jest, aby zapewnić swojego partnera, że lekarz nie jest jego wrogiem, gdyż może mu pomóc dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu. To prawda, że niektóre badania, np. urologiczne są krepujące, ale potem świadomość, że się przebadało i zrobiło się coś dla siebie, da mężczyźnie wiele satysfakcji. 

Najczęściej jest tak, że mężczyzna idzie na badania, gdy od dłuższego czasu utrzymuje się u niego złe samopoczucie albo pojawiają się objawy świadczące o chorobie. Dlatego warto mu od razu zaproponować wizytę u specjalisty. Potwierdzić, że pójdzie się tam razem, a to już dużo znaczy dla partnera. Warto do tego wybrać odpowiedni czas oraz miejsce, co oznacza, że partner wraz z partnerką powinni być zrelaksowani oraz w dobrych nastrojach.

Można również przypomnieć swojemu partnerowi, że dzisiaj wiele chorób rozwija się bezobjawowo, dlatego też pójście do lekarza, dopiero gdy zaczynają pojawiać się objawy, jest dużym błędem. Jednak nie można tutaj stosować szantażu oraz grania na emocjach. Warto również przypomnieć, że szybkie rozpoczęcie terapii daje lepsze efekty. 

Rekomendacje:

Kędra E., Pyśk A., W. Zielonka, Znajomość podstaw profilaktyki raka jądra wśród wybranej grupy mężczyzn [w:] „Puls Uczelni”, 2015, (9), 4.  

Kalendarz badań profilaktycznych. Zalecane badania dla kobiet i mężczyzn (dostęp online).