Co zrobić, gdy dziecko nie chce nosić okularów?

Okulary korekcyjne dla dziecka potrafią być nie lada wyzwaniem. Wielu maluchów nie chce ich nosić, w obawie przed wyróżnianiem się z grupy rówieśników czy niewygodą. W dodatku czasem ciężko jest dopilnować, by przez cały dzień nasza pociecha miała oprawki na nosie. Jak przyzwyczaić dziecko do okularów i sprawić, że będzie nosić je z przyjemnością?

Wybór oprawek przez dziecko

Częstą przyczyną tego, że dziecko nie chce nosić okularów jest to, że zwyczajnie mu się one nie podobają. Chcąc dla malucha jak najlepiej, rodzice często podejmują decyzję za swoją pociechę. Tymczasem możliwość wyboru kształtu i koloru oprawek tak, by odpowiadały one preferencjom dziecka, może być kluczowa dla jego komfortu. Warto więc pozwolić swoim pociechom na przebieranie w różnych oprawkach, by miały świadomość, że samodzielnie podjęły tę istotną dla nich decyzję. Warto zwrócić jedynie uwagę na jeden, istotny aspekt, który prowadzi nas do drugiego punktu.

Prawidłowe dopasowanie oprawek

Nikt z nas nie lubi, gdy okulary sprawiają mu dyskomfort. Zbyt luźne oprawki mogą zsuwać się podczas codziennych czynności, a zbyt ciasne – uwierać i uciskać we wrażliwych miejscach. U dzieci prawidłowe dopasowanie okularów korekcyjnych jest jeszcze ważniejsze niż w przypadku dorosłych, ponieważ maluch nie zawsze poinformuje głośno, że jest jakiś problem. Niektóre materiały mogą również przyczyniać się do alergii kontaktowej, dlatego zwłaszcza na początku powinniśmy bacznie obserwować pociechę.

Przyzwyczajanie do okularów

Nawet dorosły człowiek, który nagle ma zacząć nosić oprawki, może mieć problem z przyzwyczajeniem się do nowej rzeczywistości. W przypadku dzieci problem jest jeszcze większy, dlatego zanim rzucimy malucha na głęboką wodę, warto ustalić pewne zasady, by na starcie go nie zniechęcić. Jak przyzwyczaić dziecko do okularów? Na początku dobrze jest wyznaczyć krótkie okresy w ciągu dnia, podczas których dziecko ma nosić okulary. Z czasem, gdy maluch się do tego przyzwyczai, można stopniowo wydłużać ten okres, aż pociecha przestanie zauważać, że ma coś na nosie.

Rozmowa z maluchem

Bardzo ważne, by dowiedzieć się, jaka jest przyczyna niechęci dziecka do okularów. Być może nie czuje się ono pewnie lub jest wyśmiewane z tego powodu przez rówieśników. Wówczas dobrze zapewnić maluchowi odpowiednie wsparcie – pokazać, że noszenie okularów nie jest powodem do wstydu, a może być czymś naprawdę fajnym. Dobrze, jeśli sami również założymy okulary, dzięki czemu pociecha chętniej będzie nas naśladować. Warto również posłużyć się różnymi przykładami z życia lub bajek, które będą bliskie maluchowi. Może któraś ze lubianych postaci, aktorów lub piosenkarzy również nosi okulary? Powinniśmy podejść do tematu kreatywnie i szczerze porozmawiać z dzieckiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać idealne okulary korekcyjne dla swojego dziecka odwiedź blog sklepu Optiland.pl: https://optiland.pl/pl/blog/Jak-wybrac-okulary-korekcyjne-dla-dziecka/72