Co to jest tężyczka? Przyczyny, objawy, leczenie

Drżenie mięśni, bolesność mięśni, uczucie mrowienia – właśnie tak w dużym skrócie można opisać najczęściej występujące objawy tężyczki. Tego rodzaju chorobę neurologiczną wciąż diagnozuje się dość rzadko, chociaż może mieć ona poważne konsekwencje, a bagatelizowana przyczynia się do coraz to niższego poziomu codziennego funkcjonowania.

Czym jest tężyczka?

Tężyczka jest chorobą, której podstawy znajduje się w nad wyraz pobudliwym układzie nerwowo-naczyniowym. Tężyczka jest skutkiem nieprawidłowości funkcjonowania organizmu, wiąże się ją z zaburzeniami na tle neurologicznym, chociaż do tej pory nie zakwalifikowano jej jako stan chorobowy. Dlatego również jest tak ciężka do rozpoznania i trudna do skutecznego wyleczenia.

Przebieg napadów tężyczki

Tężyczka ma różną postać, a jej objawy zależą od indywidualnego stanu zaawansowania czy ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta. Wyróżnia się tężyczkę jawną i utajoną, a jej symptomy często uznawane są początkowo za “zwykłe” konsekwencje braków i niedoborów witamin oraz minerałów. Objawy tężyczki, takie jak mimowolne mrowienie, skurcze czy bolesność mięśni nie są doświadczeniem przyjemnym, a w skrajnie zaawansowanych stadiach mogą wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Jak potwierdza prywatna klinika neurologiczna, która przyjmuje pacjentów z podejrzeniem tężyczki, objawy tego syndromu są różne, a drętwienia kończyn nie są jedynym objawem. Bardzo często towarzyszą im dreszcze, utrata tchu, kołatanie serca, zawroty głowy, nudności, światłowstręt, zaburzenia widzenia, zaburzenia układu pokarmowego, a nawet kłopoty z pamięcią czy bezsenność. Nierzadko dochodzi do bólu klatki piersiowej oraz nienaturalnego wykręcania kończyn.

Jak leczyć tężyczkę?

Podstawa skutecznego leczenia to odpowiednia diagnostyka. Taka wymaga profesjonalnego i szczegółowego przebadania pacjenta. Uważa się, że przyczyną tężyczki bardzo często jest niedobór wapnia oraz fosforu, więc leczenie głównych objawów powinno przebiegać poprzez ich suplementację. Warto wiedzieć, że tężyczka niejednokrotnie wymaga również indywidualnej terapii psychologicznej. Już dawno udowodniono, że tężyczka wzmaga się w okresach wzmożonego stresu czy objawów lękowych, dlatego też zasadne jest ich eliminowanie.

Czy tężyczka jest groźna?

Wszystko zależy od etapu rozwoju tężyczki, jej rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Skurcze czy mrowienie kończyn może nie być z definicji objawem zagrażającym życiu, ale jeśli atak nastąpi na przykład podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego, może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.

Co więcej, tężyczka przyczynia się nie tylko do skurczu kończyn –  skurcze mogą występować również w obrębie ust czy układu oddechowego. Zdarza się, że atak może przyczynić się do skurczenia krtani i niemożności złapania oddechu. W takich przypadkach może dojść nawet do zgonu pacjenta.

Jak widać, odpowiednie rozpoznanie tężyczki i jej leczenie jest konieczne, aby móc odzyskać komfort codziennego funkcjonowania. Niepewność co do własnej kondycji fizycznej i występowanie niespodziewanych ataków tężyczki przyczyniają się nierzadko do osłabienia i pogorszenia nastroju, a nawet do stanów depresyjnych.