Co to jest terapia psychodynamiczna?

Chodzenie do psychologa, czy na różnego typu terapie w obecnych czasach nie jest niczym nadzwyczajnym. Bardzo dużo osób zmaga się z problemami i zgłaszanie się do specjalistów po pomoc jest dobrym rozwiązaniem. Jednakże specjalizacji w dziedzinie psychologii jest bardzo dużo, tak samo i typów terapii. Jedną z nich, z którą można się spotkać jest terapia psychodynamiczna, ale czym ona właściwie się zajmuje? Jest to jedna z obecnie najpopularniejszych nurtów terapeutycznych. Pacjent spotyka się z terapeutą twarzą, w twarz i mówi o tym, o czym aktualnie chce rozmawiać. Jakie są jej cele? Dla kogo jest ona wskazana?

Co to jest terapia psychodynamiczna?


Jest to jedna z form terapii dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami o podłożu psychologicznym. W pewnym stopniu jest ona przybliżona do terapii psychoanalitycznej, bowiem obie opierają się na założeniach Z. Freuda.

Na czym polega i co to jest terapia psychodynamiczna?

Terapeuta w trakcie sesji nie narzuca swojemu pacjentowi żadnego tematu rozmowy. Każde spotkanie rozpoczyna się od omówienia treści, które wnosi pacjent. Dla wielu nowych osób może być to na samym początku ciężkie, jednakże w przypadku tej metody terapii niezwykle istotne jest to, jakimi treściami chce dzielić się pacjent z terapeutą.

Jednym z założeń tego nurtu, jest stwierdzenie, że występujące u ludzi różne dolegliwości mają swoje źródła w nierozwiązanych, bardzo często wręcz nieuświadomionych sobie konfliktach wewnątrz psychicznych. Cel jest terapii opiera się na odszukaniu przyczyny tego rodzaju konfliktów, a następnie przepracowanie ich wraz z terapeutą. Ma to prowadzić do poprawienia samopoczucia i funkcjonowania pacjenta.

Z tego rodzaju terapią jest związanych bardzo wiele różnych procesów psychologicznych, a niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Między innymi warto przyjrzeć się dwóm z nich – przeniesieniu oraz przeciwprzeniesieniu.


Procesy psychologiczne terapii psychodynamicznej


Wyżej wspomniane przeniesienie, określa między innymi emocje, które pacjent żywi do swojego terapeuty. Niesamowite jest to, że osoby, całkowicie nieświadomie są w stanie przenieść swoje uczucia, które żywił do innych, na swojego psychoterapeutę. Mowa tu o uczuciach na przykład do rodziców bądź partnera.

Natomiast mianem przeciwprzeniesienia określa się emocje, które przejawiają się u terapeuty w stosunku do swojego pacjenta. Ich analiza ma na celu odszukiwanie wcześniej wspomnianych konfliktów intrapsychicznych oraz ich rozwiązanie.


Terapia psychodynamiczna – co to jest i co daje?


Warto być świadomym tego, że terapie psychodynamiczne nie polegają na tym, że pacjent leży na kozetce i opowiada o swoich problemach nie patrząc na terapeutę. W niej chodzi o coś zupełnie innego. Obie osoby siedzą ze sobą twarzą w twarz, dzięki czemu terapeuta jest w stanie analizować nie tylko to co mówi do niego pacjent, ale także jego mowę ciała.

Osoby, które zgłaszają się do specjalistów, przychodzą o pomoc w zmaganiu się z jakimś problemem, który dotyczy funkcjonowania jego psychiki. Efektem, który jest postawiony jeszcze przed przyjściem na pierwszą wizytę, jest wyzwolenie pacjenta od jego problemu. Jednak nie tylko to może się poprawić u leczonego. Terapia może korzystnie wpłynąć na poczucie własnej wartości pacjenta, jego pewność siebie i może ulec zmiana w funkcjonowaniu z samym sobą, a także innymi ludźmi.


Czas trwania terapii psychodynamicznej


Nie da się jasno określić ile właściwie powinien trwać cały proces leczenia, jednakże zakłada się, że są to około 2 do 5 lat. Pacjent spotyka się z terapeutą kilka razy w miesiącu, a sesja trwa zazwyczaj koło godziny.

Między terapeutą a pacjentem tworzy się silna więź, która jest potrzebna do rozpracowania mechanizmu przeniesienia. Pamiętać trzeba, że forma terapii zależy głównie od dolegliwości jakie posiada pacjent, ponieważ w niektórych przypadkach może okazać się, że będzie on potrzebował terapii krótkoterminowej, która będzie miała na celu rozwiązanie konkretnego problemu.

Aby dowiedzieć się więcej o terapii psychodynamicznej, warto zajrzeć na stronę https://wybierzteraz.pl/terapia-psychodynamiczna-na-czym-polega/. Natomiast, chcąc dowiedzieć się o zaburzeniach rozwojowych warto wejść na stronę https://salusprodomo.pl/offers/diagnoza-i-leczenie-zaburzen-rozwojowych/test-ados-2/.