Co możesz zrobić dla swojego dziecka, aby pomóc mu osiągnąć wymarzony sukces?

Życie każdego człowieka usłane jest sukcesami i porażkami. Jedne z nich stanowią kroki milowe w naszym życiu a inne to tylko drobne doświadczenia, na których uczymy się jak postępować w przyszłości. Nikt nie lubi porażek, dlatego robimy wszystko, aby ich uniknąć. Rodzice chcą zrobić co tylko można, aby ich pociechy nigdy nie przegrywały. Co zatem możesz zrobić, aby dziecko odnosiło same sukcesy?

Chwal za każde zwycięstwo

Wszyscy, niezależnie od wieku lubimy zwyciężać i chcemy, aby nasze sukcesy zostały zauważone przez innych. Dokładnie tak samo jest z dziećmi. Jeśli Twoja pociecha odnosi sukces, nawet malutki, pochwal ją i cieszcie się z niego wspólnie. Dobra ocena w szkole, wygrany mecz na treningu a nawet pobicie własnego rekordu w skakaniu na skakance – to wszystko drobne zwycięstwa, które warto nagradzać chociażby dobrym słowem czy całusem w czoło.

Nie gań za porażki

Zwycięstwo jest czymś wspaniałym, ale niestety w życiu nie zawsze odnosi się sukcesy. Porażki są równie częste i dlatego należy nauczyć dziecko radzić sobie z nimi. Przegrana zawsze boli – każdy wie o tym, ale porażka, za którą dodatkowo bliskie osoby ganią, jest nie do zniesienia. Dlatego należy zrobić co tylko się da, aby dziecko wyciągało wnioski ze swoich porażek ale nie czuło się przez to, że coś się nie udało, mniej kochane.

Pozwól uczyć się na błędach

Jednym z podstawowych elementów prowadzących do porażek jest popełnianie błędów. Bywa, że są one niezawinione np. kontuzja podczas ważnego meczu, ale spora część z nich jest spowodowana przez nasze działanie. Zarówno dorośli jak i dzieci, nawet całkiem małe, zdają sobie sprawę, że jak pójdzie się późno spać to trudno wstać o świcie. Mimo to kładziemy się spać późno, co skutkuje spóźnieniami w pracy. Ważne jest jednak nie to, że popełnimy błąd, ale to, że wyciągniemy z niego wnioski i będziemy go unikać. Dlatego długie np. oglądanie filmów zostawmy sobie na dni wolne. Dzieci mają również prawo do popełniania błędów i uczenia się na nich. Jako rodzice pozwólmy im na to.

Motywacja do zwycięstwa

Osiąganie sukcesów nie jest łatwe i wymaga sporo wysiłku. Zdarza się, że dzieci wolą nie odnosić zwycięstw tylko dlatego, że nie chcą się wysilać. I w tym miejscu bardzo ważne jest, aby rodzice zmotywowali swoją pociechę do działania. Można to zrobić na wiele sposobów np. trenując lub ucząc się wspólnie albo nagradzając dziecko za kolejne kroki na drabinie sukcesu. Warto także wyeksponować nagrody uzyskane przez nie w taki sposób, aby widziało, że ciężka praca prowadzi do zwycięstwa. Warto kupić specjalny wieszaki na medale, zaświecić na nim zdobyte trofea i umieścić je w miejscu, gdzie będą widoczne dla wszystkich domowników i gości. Zawsze, gdy dziecko zwątpi w swoje siły warto pokazać mu ile już osiągnęło i że zawsze może osiągnąć więcej.

Sukcesy i porażki zdarzają się każdego dnia. Jedne są wielkie i mają wpływ na całe dalsze życie, a inne są tak małe, że trudno je zauważyć. Warto jednak uczyć dzieci tego, aby dążyły do zdobywania kolejnych celów i nie zniechęcały się nawet wtedy, gdy kolejne porażki wydają się nie mieć końca. Motywacja i ciężka praca z pewnością pomogą zamienić porażki w zwycięstwa.