Co jeść, by żyć w zdrowiu 100 lat?

Zdrowe odżywianie jest niezwykle istotnym elementem naszego codziennego życia. Pomaga unikać wielu poważnych chorób, ale może być też sposobem na długowieczność. Dlaczego warto zdrowo jeść? Jak się odżywiać, by dożyć do 100 lat?

Zdrowe odżywianie redukuje ryzyko wielu poważnych chorób

Dobrze zbilansowana dieta wydaje się kluczem do osiągnięcia znakomitego samopoczucia od rana, do późnego wieczora. Jeśli dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość węglowodanów, białka i zdrowych tłuszczy, odwdzięczy się on nam prawidłową pracą i nie będzie narażony na wiele groźnych chorób. Warto wiedzieć, że niewłaściwe nawyki dietetyczne mogą przyczyniać się do rozwoju:

 • cukrzycy typu 2,
 • osteoporozy,
 • złośliwych nowotworów (szczególnie układu pokarmowego – jelito grube, żołądek, trzustka),
 • chorób układu krążenia,
 • otyłości,
 • problemów z narządem ruchu.

To wszystko sprawia, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i unikać potraw, które mogą nam szkodzić. Wbrew pozorom ułożenie zdrowej diety wcale nie jest trudne. Jak można przeczytać na portalu Naturalab, wystarczy wykluczyć niezdrowe produkty, by uzyskać całkiem przyzwoity jadłospis, pozwalający nam na życie w dobrym zdrowiu.

Jedzenie jest paliwem pozwalającym nam prawidłowo funkcjonować. Jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej porcji kalorii, witamin i minerałów, nie będziemy mogli liczyć na jego wydajną pracę. Masz problemy ze snem? Po kilku godzinach jesteś mocno zmęczona, a Twoja skóra i paznokcie nie wyglądają tak, jak powinny? To może być znak, że trzeba popracować nad dietą, by wycisnąć ze swojego życia jak najwięcej!

Co jeść, by żyć w zdrowiu 100 lat?

Nikt jeszcze nie opatentował diety na długowieczność, ale dobrze wiemy jakie produkty nam szkodzą i należy zrobić wszystko, by wykluczyć je z codziennej diety. Wcale nie znaczy to, że nasz codzienny jadłospis ma być nudny lub mało smaczny – nic z tych rzeczy! Można przygotowywać smaczne i zdrowe posiłki, które zadowolą zarówno potrzeby naszego organizmu, jak również kubków smakowych.

 Pamiętajmy jednak, że zdrowa dieta powinna być pozbawiona nadmiaru:

 • cukrów prostych,
 • tłuszczu zwierzęcego,
 • alkoholu i innych używek,
 • białego pieczywa,
 • słonych przekąsek.

Czy to znaczy, że nie możemy zjeść czasem czegoś słodkiego lub niezdrowego? Oczywiście, że nie. Chodzi jednak o to, by wykluczyć nadmiar produktów, które dostarczają nam szkodliwych substancji. Jeśli raz na tydzień zjemy niezdrowy deser lub „fast-fooda”, nie wyrządzimy sobie krzywdy pod warunkiem, że nasza codzienna dieta jest dobrze zbilansowana i zdrowa.

Dieta na długowieczność

Dieta na długowieczność powinna bazować na warzywach. Czy warto całkowicie zrezygnować z mięsa? Wydaje się, że nie jest to konieczne. Pamiętajmy, że produkty zwierzęce dostarczają organizmowi bardzo dobrej jakości białka, którego nie sposób zastąpić białkiem roślinnym.

Jeśli chcemy żyć 100 lat i cieszyć się dobrym zdrowiem, musimy pamiętać o dobrej jakości składnikach. Należy zdawać sobie sprawę, że mięso mięsu nie równe. To samo tyczy się owoców i warzyw, które mogą być uprawiane na syntetycznych nawozach i pryskane nadmierną ilością pestycydów. Warto wybierać produkty ekologiczne, a jeśli są dla nas zbyt drogie, skupić się na sprawdzonych, lokalnych dostawcach, którzy będą w stanie w stosunkowo niskiej cenie dostarczyć nam dobrej jakości składników służących do codziennego gotowania.

Dieta na długowieczność powinna zawierać odpowiednią ilość:

 • białek, tłuszczy i węglowodanów,
 • błonnika pokarmowego,
 • witamin i minerałów,
 • wody.

Pamiętajmy o wyliczeniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego, które pozwoli dostarczyć organizmowi dokładnie taką ilość kalorii, jaka jest potrzebna do jego prawidłowej pracy. Ważne, by podzielić je na 4-5 posiłków, jakie spożywać będziemy w równych odstępach. Stosując się do tych zasad będziemy czuć się dobrze, a spora ilość energii do życia wynagrodzi nam starania, jakie trzeba poczynić na rzecz zdrowego odżywiania.

Jak długo należy stosować zdrową dietę, by poczuć różnicę?

Wiele osób traktuje zdrową dietę jako swego rodzaju kurację mającą przynieść określone korzyści. Często zapominamy, że dieta to styl odżywiania a nie magiczna kuracja, która sprawi, że poczujemy się lepiej. Oczywiście zdrowe odżywianie dość szybko przyniesie pierwsze efekty, ale warto pamiętać, że równie szybko je stracimy, jeśli zdecydujemy się na powrót do dawnych nawyków żywieniowych.

To właśnie dlatego tak ważne jest codzienne dbanie o swój jadłospis. Dzięki temu uzyskamy efekty trwałe. Poprawimy swój wygląd poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, a jednocześnie zyskamy szansę na długowieczność. Czy sama dieta sprawi, że dożyjemy do 100 lat w pełnym zdrowiu? Oczywiście, że nie! Tutaj liczy się także genetyka i podatność na różne dolegliwości starszego wieku, ale bez wątpienia dobrze skomponowany system odżywiania wyeliminuje wiele zagrożeń mogących szybko skrócić nasze życie lub sprawić, że będzie ono mniej wydajne.

Zdrową dietę powinno się stosować przez całe życie. Oczywiście możemy pozwolić sobie na odstępstwa od rygorystycznego jadłospisu. Nie chodzi o to, by nigdy nie zjeść słodkiego deseru czy odmawiać sobie pizzy na mieście. Warto jednak zadbać, by takie odskocznie nie stały się dla nas nowym sposobem na odżywianie, bo bardzo szybko przekonamy się, że skutki uboczne są poważniejsze, niż można się tego spodziewać.

Nie można też zapominać o odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego. Siedzący tryb życia oprócz niewłaściwej diety jest drugą przyczyną problemów ze zdrowiem. Powinniśmy więc do naszego jadłospisu dodać ćwiczenia fizyczne, które sprawią, że nasze ciało będzie działać jeszcze lepiej, a my każdego dnia będziemy czuć się znakomicie od rana, aż do późnego wieczora. Regenerujący sen dopełni całości i nasze życie będzie pełne energii!

Dieta jest niezwykle ważna, dlatego jeśli zamierzasz dożyć do późnej starości w pełnym zdrowiu, nie zapominaj o zdrowych nawykach i pilnuj diety tak mocno, jak to tylko możliwe. Szybko zauważysz, że Twoje życie staje się lepsze, a Ty czujesz się zdecydowanie lepie!