Bezpieczne pozycje dla noworodka

Jak podnosić i trzymać noworodka, aby było bezpiecznie i wygodnie? W jakiej pozycji układać niemowlę do snu? Jakie pozycje są najlepsze do karmienia? Przeczytaj nasz tekst, by poznać odpowiedzi.

W jakiej pozycji powinien spać noworodek?

Noworodek po porodzie nie potrafi sam zmieniać pozycji, dlatego trzeba wiedzieć, jak kłaść dziecko i niemowlaka do snu. Najbezpieczniejsza pozycja do spania dla niemowlaka i noworodka to ułożenie go na plecach. Kładąc malucha, rodzic powinien pamiętać o przechyleniu głowy dziecka na bok, co ochroni je przed ewentualnym zachłyśnięciem się ulewającym pokarmem. Dodatkowo pod materac można podłożyć poduszkę lub ręcznik, aby głowa dziecka znajdowała się nieco wyżej niż tułów. Zaleca się, aby wszystkie niemowlęta w wieku poniżej 12 miesięcy spały na wznak, ponieważ zmniejsza to ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Drugą bezpieczną pozycją jest położenie dziecka na boku, jednak w tym przypadku musi być ono pod stałą obserwacją. Takie ułożenie jest pomocne podczas ulewania, ale dziecko trzeba kontrolować, ponieważ może przewrócić się na brzuch.

W żadnym przypadku nie należy kłaść noworodka do snu na brzuchu, ponieważ pozycja ta zwiększa ryzyko SIDS. Dziecko, leżąc na brzuchu, uciska przeponę, przez co ma utrudnione oddychanie. W takiej pozycji maluch może przebywać najwyżej kilkanaście minut, by ćwiczyć mięśnie karku i szyi, lecz należy go obserwować. Z czasem dziecko będzie umiało samo zmieniać pozycję i wybierać tę najwygodniejszą.

Jak ułożyć dziecko do karmienia?

Prawidłowa pozycja do karmienia jest ważna, by karmienie było skuteczne. Nieprawidłowe ułożenie dziecka może sprawić, że niemowlak będzie się krztusił lub miał trudności w połykaniu. Pozycja do karmienia noworodka, tak przy karmieniu piersią, jak i przy karmieniu butelką, musi zapewniać wygodę osobie karmiącej oraz podparcie ciała noworodka na całej jego długości. Twarz dziecka musi być w jednej linii z tułowiem, a główka nie powinna być wygięta do tyłu.

Jak trzymać noworodka?

Nie wiesz, jak trzymać noworodka? Najbezpieczniejsze jest ułożenie go w tzw. pozycji fasolki. Głowę opiera się o staw łokciowy rodzica, tułów dziecka podpiera się przedramieniem ręki. Drugą ręką trzyma się niemowlę na wysokości pośladków, a przedramieniem wspiera nogi dziecka na wysokości stawów kolanowych. Kończyny powinny być delikatnie zgięte w stawach kolanowych i biodrowych. Takie ułożenie bokiem umożliwi wygodne noszenie dziecka oraz karmienie. Dziecku trzeba od czasu do czasu zmieniać pozycję leżenia, raz kłaść je na jednym boku, innym razem na drugim.

Gdy niemowlę ukończy 3 miesiąc życia, można nosić je w pozycji przodem do otoczenia. Plecy dziecka należy oprzeć o klatkę piersiową opiekuna, jedną dłoń ułożyć pod pośladki dziecka, a drugą pod uda. Plecy niemowlęcia powinny być nieco zaokrąglone. Niewskazaną pozycją do noszenia dziecka jest przytulanie niemowlęcia na wysokości barku rodzica. Takie ustawienie niekorzystnie wpływa na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Jak podnosić dziecko?

Podnosząc dziecko, należy zadbać o jego bezpieczeństwo – głowa dziecka zawsze musi być podparta. Noworodka trzeba podnosić w pozycji leżącej lub półleżącej (nieprawidłową techniką jest podnoszenie dziecka bezpośrednio do góry, ponieważ może to skutkować wzmożonym napięciem mięśniowym).

Jak podnosić niemowlę, by nie popełnić błędu? Postępuj zgodnie z poniższymi zasadami:

  • Ułóż rękę wzdłuż ciała dziecka – łokieć pomiędzy nogami, a dłoń pod pachą noworodka. Malucha odwróć na bok.
  • Drugą dłoń wsuń pod głowę dziecka.
  • Delikatnie unieś niemowlę, nie zapominając o asekuracji głowy.
  • Dziecko przysuń do brzucha, głowę ułóż w zgięciu łokciowym.