Antykoncepcja hormonalna – najczęstsze skutki uboczne

Closeup of pregnancy test and contraceptive pills birth control concept

Rozmawiając na temat antykoncepcji hormonalnej bardzo często możemy usłyszeć od swoich koleżanek, że doświadczyły one wielu problemów i ta metoda negatywnie wpłynęła na ich zdrowie. Choć nie jest to informacja, którą chcemy usłyszeć – tak faktycznie się zdarza i musimy być przygotowane na to, że również my nie będziemy do końca zadowolone z takiej antykoncepcji. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że dostarczanie do organizmu estrogenów i blokowanie w ten sposób możliwości zajścia w ciążę – nie jest dla nas naturalnym stanem i mogą z tego wynikać problemy. Tabletka antykoncepcyjna to nie to samo, co zwykłe witaminy.

 

Co zauważalne jest najczęściej? Skutki uboczne bywają naprawdę bardzo różne, bo wystarczy tylko zwrócić uwagę na to, że niektóre kobiety skarżą się na wzrost wagi – a inne z kolei zauważają wtedy jej znaczny spadek. Czasami stan naszej skóry się pogarsza i choć nigdy nie miałyśmy trądziku – teraz zaczął on się pojawiać. A inne kobiety stosują tabletki antykoncepcyjne właśnie po to, aby wyleczyć wspomniany trądzik. Bardzo wiele zależy tutaj od naszego stylu życia i problemów zdrowotnych, z którymi na co dzień walczymy.

 

Jak to jest z tym wzrostem wagi?

 

Dla kobiety wzrost wagi jest zwykle czymś, czego chce ona za wszelką cenę uniknąć. Lekarze wielokrotnie podkreślali jednak, że antykoncepcja hormonalna sama w sobie nie powoduje, iż zaczynamy tyć – ale tabletka antykoncepcyjna może się do tego przyczynić. W jaki sposób? Po pierwsze – zdarza się, że po zastosowaniu tabletek antykoncepcyjnych często czujemy się tak samo, jak podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego – a wtedy naturalny jest zwiększony głód. Widzimy tutaj jednak, że wyższa waga nie jest bezpośrednio rezultatem samych tabletek, a tego, że zaczynamy więcej jeść – zapanowanie nad napadami głodu może szybko rozwiązać ten problem.

 

Wzrost wagi można również wytłumaczyć nagromadzeniem się wody w organizmie, nad czym możemy zapanować poprzez dobrze dobraną dietę i aktywność fizyczną. A jeżeli problem dalej się pogłębia to możemy zawsze poprosić o zmianę marki stosowanej antykoncepcji hormonalnej – czasami pierwszy produkt zostaje po prostu źle dobrany i trzeba szukać dalej. Inna tabletka antykoncepcyjna może już sprawdzić się zupełnie dobrze.

 

Pozostałe skutki uboczne

 

Choć wzrost wagi można tutaj różnie tłumaczyć to nie jesteśmy już w stanie zaprzeczyć temu, że takie problemy, jak bóle nóg czy głowy oraz stany depresyjne są bardzo poważne. Jeżeli występuje to u nas to musimy koniecznie jak najszybciej poinformować ginekologa o swoich problemach – tutaj ponownie może być niezbędna zmiana stosowanego środka. A jeżeli okaże się, że grozi nam wystąpienie zakrzepicy – najpewniej będziemy musiały porzucić antykoncepcję hormonalną na dobre.