3 sposoby na usunięcie czarnych pryszczy

Zauważyłaś na swojej twarzy czarne kropki umiejscowione wokół nosa czy innych partii twarzy? A może pojawiły się u Ciebie wykwity skórne w formie białych grudek wypełnionych białą, gęstą treścią? Obie te dolegliwości to zaskórniki lub inaczej nazywane – wągry. Czarne kropki na nosie to mieszanina łoju, potu, brudu i zrogowaciałych komórek skóry. Zaskórniki otwarte, bo o nich mowa, osadzają się w rozszerzonych porach skóry tworząc brzydkie czarne kropki. Z zaskórnikami zamkniętymi mamy wówczas do czynienia, gdy umiejscowią się one wokół meszków włosowych, tworząc zgrubienia gromadzą białawą, gęstą treść. Niezależnie od tego z jakim rodzajem zaskórników masz do czynienia na swojej twarzy, z pewnością jesteś zainteresowana sposobem ich usunięcia. Zacznijmy więc od początku i dowiedzmy się dlaczego wągry powstają i czy do usunięcia ich znajdzie zastosowanie odkurzacz do wągrów, czy może są również metody zapobiegania ich powstawaniu?

Dlaczego powstają wągry?

W zasadzie największy problem z wągrami mają posiadaczki skóry tłustej. Nadprodukcja sebum sprawia, że pory skóry się zatykają i w takich miejscach jak czoło, broda, okolice nosa, policzki, a nawet plecy występują liczne czarne kropki. Zaskórniki jednak pojawić się mogą również u posiadaczek skóry suchej w przypadku nieprawidłowej budowy porów lub niewłaściwej pielęgnacji skóry. Przykładem złej pielęgnacja może być nieodpowiednie nawilżenie skóry, wówczas jest to sygnałem dla gruczołów łojowych, aby te rozpoczęły wzmożoną produkcję sebum. Ale również brak oczyszczania twarzy, lub nieprawidłowo wykonane oczyszczanie przyczynia się do powstawania zaskórników. Pomocne w normalizacji pracy gruczołów jest zwłaszcza przeprowadzanie zabiegów złuszczających. 

Domowe sposoby na wągry

Najważniejszą sprawą przy domowym usuwaniu zaskórników jest dokładne oczyszczenie twarzy. Jeśli więc Twoja skóra jest wypełniona zaskórnikami, warto pomyśleć o wprowadzeniu odpowiednich nawyków higienicznych, bo tylko systematyczne działanie daje szansę na usunięcie problemu. 

Demakijaż i pielęgnacja

Nie da się walczyć z problemem wągrów, bez codziennego nawyku wykonania demakijażu przed udaniem się na spoczynek. Posiadaczkom zaskórników poleca się do oczyszczenia twarzy używania specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem, która użyta wraz z żelem do mycia twarzy dokładnie usunie martwy naskórek nie podrażniając go. Dodatkowo użycie szczoteczki sprawia, że skóra jest delikatnie poddana masażowi przygotowując ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto też, zwłaszcza w okolicy oczu czy ust, użyć odpowiedniego jakościowo płynu micelarnego. Aby odblokować pory skóry, kolejnym krokiem oczyszczania skóry twarzy powinno być złuszczanie naskórka. Pomaga ono odblokować pory, a także wyregulować poziom wydzielanego sebum. O kondycję skóry zadba też tonik z kwasami AHA. Można go też połączyć z kremem złuszczającym zawierającym kwas glikolowy lub migdałowy, przeznaczonym do walki z zaskórnikami. W złuszczeniu naskórka pomocny może też być peeling chemiczny czy enzymatyczny, można go wykonać w domu. Ale dobrze też jest raz na jakiś czas udać się do kosmetyczki, aby ta wykonała peeling kwasami o wyższym stężeniu. Paniom o szczególnej uciążliwości i intensywności powstawania zaskórników zaleca się też częste wykonywanie oczyszczającej maseczki na zaskórniki. Preparaty te nie tylko wpływają na zwężenie porów i niepowstawanie nowych, ale i na usuwanie istniejących wągrów. Warto, aby maseczka była na bazie glinek, które zapobiegną bakteryjnemu zakażaniu zmian. Na koniec wieczornego zabiegu sięgnąć należy po krem nawilżający o lekkiej formule.

Usuwanie wągrów w domu

Zanim zabierzesz się samodzielnie do usuwania wągrów z twarzy warto zapoznać się z tym, jak należy to robić. Bowiem zabieg nieumiejętnie wykonany może zamiast pozytywnego efektu podrażnić skórę i przynieść efekt zgoła odwrotny od zamierzonego. Z każdą zatem metodą trzeba się dokładnie zapoznać, najpierw na przykład na forum użytkowniczek, potem czytając instrukcję użytkowania przedmiotu, który do usuwania wągrów mamy zamiar zastosować. 

Plastry

Wymagają one umiejętności stosowania, a ich skuteczność jest wprost proporcjonalna do częstotliwości stosowania. Skuteczność usuwania wągrów tą metodą, również zależna jest od rodzaju skóry i wcześniejszej jej pielęgnacji, zbyt suchy naskórek spowoduje, że zerwanie plastra boleśnie uszkodzi również partie skóry. Plastry zawierają w składzie węgiel oraz różnorakie substancje pomocnicze o łagodzącym działaniu, na które składać się mogą aloes czy zielona herbata.

Mechaniczne oczyszczanie

W ten sposób usuniemy wągry za pomocą tzw. łyżeczki unny. Specjalnie wykonany przyrząd pozwoli na usunięcie zawartości wągrów, zarówno zamkniętych jak i otwartych w sposób higieniczny. Specjalnie ukształtowany przyrząd dosięgnie takie rejony jak zagłębienia przy skrzydełkach nosa. Tu jednak też trzeba zachować umiar i rozsądek, bo zbyt intensywnie wykonywany zabieg może doprowadzić do silnego podrażnienia skóry i przesuszenia jej w rejonach wykonywanego zabiegu.

Odkurzacz do wągrów

To urządzenie zyskujące na popularności, ze względu na łatwość stosowania i skuteczność zabiegu. Przed jego wykonaniem jednak dobrze jest wykonać parówkę, aby pory wokół wągrów otworzyły się i chętniej uwolniły zawartość. Odkurzacz do wągrów to niewielkie urządzenie zasilane na baterie, pozwalające na regulację mocy ssania. Ustawiając ją dobrze jest przetestować moc na wewnętrznej stronie przedramienia, aby nie ustawić poziomu, który będzie podrażniał twarz. Po zakończonym zabiegu dobrze jest skórę zdezynfekować.